Answer: the large jar is cheaper
Step-by-step explanation:
If you divide the £1.54 by 440g and £1.26 by 340g, you'll find which one is cheaper per gram :
1.54/440 = 0.0035
1.26/340 = 0.0037
So, by comparing both prices/gram, you've found that the large jar is cheaper.
1) to this case you must match both equations
3x+2 = 2x-3 ⇒3x-2x = -3-2⇒x= -5
now the value of x substitute it in the any of two equations, y = 3(-5)+2 = -13
and the other equation is the same value
y = 2(-5)-3 = -13
the point is ( -5,-13)
Answer:
Step-by-step explanation:
24 x 23 = 552
20 x 23 = 460
4 x 23 = 92
460 + 92 = 552
Answer:
What is the change in y-values from
Point A to Point B?
50
What is the change in x-values from
Point A to Point B?
1
What is the rate of change of the linear function?
50
feet per second
Step-by-step explanation: