1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irinina [24]
3 years ago
11

Jody has a plastic container in the shape of a rectangular prism. The container is 8 1/2 inches long, 4 inches wide, and 3 1/2 i

nches high. What is the volume of this plastic container?
Mathematics
2 answers:
Inessa05 [86]3 years ago
7 0

Answer:

=119 in ^3

Step-by-step explanation:

The volume of a rectangle prism is given by

V = l*w*h

Changing to decimal form

  = 8 .5 * 4 * 3.5

  =119 in ^3

lawyer [7]3 years ago
7 0

Answer: 119^3

Step-by-step explanation:

To find out the volume of a rectangular prism you have to multiply length x width x height.

8.5 x 4 = 34

34 x 3.5 = 119^3

You might be interested in
The lengths of a professor's classes has a continuous uniform distribution between 50.0 min and 52.0 min. If one such class is r
svp [43]

Answer:

0.1 = 10% probability that the class length is between 51.5 and 51.7 min, that is, P(51.5 < X < 51.7) = 0.1.

Step-by-step explanation:

A distribution is called uniform if each outcome has the same probability of happening.

The uniform distributon has two bounds, a and b, and the probability of finding a value between c and d is given by:

P(c \leq X \leq d) = \frac{d - c}{b - a}

The lengths of a professor's classes has a continuous uniform distribution between 50.0 min and 52.0 min.

This means that a = 50, b = 52

If one such class is randomly selected, find the probability that the class length is between 51.5 and 51.7 min.

P(51.5 \leq X \leq 51.7) = \frac{51.7 - 51.5}{52 - 50} = \frac{0.2}{2} = 0.1

0.1 = 10% probability that the class length is between 51.5 and 51.7 min, that is, P(51.5 < X < 51.7) = 0.1.

3 0
2 years ago
The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
MAXImum [283]
Lbs :       4, 8, 12, 16
cost :     6, 12, ?, 24

12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the following problem to answer the question below:
Rom4ik [11]

Answer:

m∠ABD = m∠CBE ⇒ by subtracting a common angle from the given angles

Step-by-step explanation:

∵ m∠ABE = m∠CBD

∵ m∠ABD = m∠ABD + m∠DBE

∵ m∠CBD = m∠CBE + m∠EBD

∵ ∠EBD is common angle between them

∴ m∠ABD = m∠CBE

6 0
3 years ago
Use the formula, s = m/360
romanna [79]

Answer:

The correct answer ic C

Step-by-step

7 0
3 years ago
15 1/4 - ? = 12 3/4 plsss help me
wariber [46]
1 and 1/2 is the right one
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone help me with this one
    12·1 answer
  • Is 336 inches greater or less than 18 feet
    5·2 answers
  • What is the answer to -11b+7=40?
    13·2 answers
  • Look at exemplar above and use desmos to graph and identify the solution
    6·1 answer
  • One highlighter has a mass of 11 grams. Another highlighter has a mass of 10,800 milligrams. Which highlighter has the greater m
    10·2 answers
  • 50 oz of juice increased by 20% is 60%. However, 60 oz decreased by 20% is not 50 oz. Explain why.
    13·2 answers
  • Which of the lists of letters all have rotational symmetry?
    14·1 answer
  • After selling your house and purchasing a new house you have $25,000 left you wish to invest. The first
    6·1 answer
  • What is the measure of the angles? (Help pls)
    10·2 answers
  • Pls help meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!