Answer:
The answer would be 19. I think. I am not so good at mathematics. I just added 19 to -3 and got the answer of 16.
Step-by-step explanation:
16 - 19 = -3
That's all..
Answer:
6 Chickens
Step-by-step explanation:
Let H represent the number of horses and C represent the number of chickens. Since there are 32 legs altogether this means that on equation to use would be given by:
2C + 4 H = 32 (Eq. 1)
Another equation can be made from the fact that there are 11 heads or 11 animals altogether which can be written as:
C + H = 11 (Eq. 2)
From Eq. 2, solve for the number of chickens:
C + H = 11
C = 11 - H (Eq. 3)
Substituting Eq. 3 in Eq. 1, the number of horses can be determined:
2 C + 4 H = 32
2 ( 11 − H ) + 4 H = 32
22 − 2 H + 4 H = 32
2H = 32 − 22
2 H = 10
H = 5 Eq.4
Putting Eq.4 in Eq.1
2C + 4*5 = 32
2C = 32 - 20
2C = 12
C = 12/2
C = 6
Answer:
457,000 is your answer to the question
Step-by-step explanation:
<span>24 cans costs £6
6/24 = 0.25 each can
5 * 0.25 = </span><span>£1.25
answer: </span>£1.25 for <span>5 cans</span>
Answer:
dy/dx = 
Step-by-step explanation:
-y + 2x²- x = -5y³
2x² - x = y - 5y³
4x - 1 = dy/dx - 15y².dy/dx
dy/dx(1 - 15y²) = 4x - 1
dy/dx = 