Step-by-step explanation: Your answer is in the photo
Answer:
1. MIGHT be 16 1/2
Step-by-step explanation:
causse 2/3 / 4/9 = 1 1/2
1 1/2 + 10= 11 +5 = 16
16+1/2 = 16 1/2
They are equal. They're equal because if you simplify 500/600, it becomes 5/6.
I'd say it's "convergent and doesn't have a sum"
because it's multiplying by 3 to get every new number and switching between ± after every new number. there is no sum because it's an infinite series.
10 lbs of apples will cost $55
This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
I hope I helped :)