Answer:
Step-by-step explanation:
8/5 = 16/10 = 24/15
8:5 = 16:10 = 24:15
Answer:
the first one is 15 & the second missing number is 8
multiply 15×5 & divide it by 5 & multiply 24×2 n divide it by 6
Answer:
The answer to this equation would be 3/35 in simplest form.
Step-by-step explanation:
To divide by a fraction, multiply by its reciprocal.
9
/14 ⋅ 2
/15
You then cross simplify 9 & 15 (can be divided by 3 to get 9=3 and 15=5)
This will then leave you with 3/14 & 2/5
Next, you cross simplify 14 & 2, (both can be divided by 2 to get 14=7 and 2=1)
This will then leave you with 3/7 & 1/5
Then multiply 
This will then leave you with your answer of 3/35.
I hope this helps! :)
Answer:
$1.90 approx
Step-by-step explanation:
Given data
Amount paid= $74.94
Amount of gallons= 201/5 gallons of gas
= 201/5
=40.2 gallons
let us find the unit cost per gallons
Unit cost per gallon is = 74.94/40.2
Unit cost per gallon=$1.86
The price of gas is $1.90 approx
Answer:

Step-by-step explanation:
Given two points are (-1,7) and (7,7).
We are told to find a point which is in between them at a ratio of 6:5.
Formula for calculating a point at distance of ratio m:n is given by

where
are the inital and final points.

also m:n=6:5 ,
by substituting all the values we get,

