WEEKLY Earning Full time = 40 h x $15 = $600/week
Over time = 3 h 25 min or 3h + 25/60 h
WEEKLY Earning Over time = (3 h)x $30 + (25/60) x $30 = $115
TOTAL WEEKLY INCLUDING OVERTIME: = $715
TOTAL SEMI MONTHLY INCLUDING OVERTIME =$715 X2 = $1,430
BIWEEKLY = SEMI MONTHLY = $1,430
TOTAL MONTHLY INCLUDING OVERTIME =$715 x 4 = $2,860
Answer:
5510.4
Step-by-step explanation:
Answer:8-oz jar
First, we have to find out what is the unit rate of the 2-oz jar. $1.50÷2 is $.75.
Second, we have to find the unit rate of the 4-oz jar. $2.92÷4=$73.
Third, we have to find the unit rate of the 8-oz jar. $5.68=$.71.
Fourth, we have to find the unit rate of the 16-oz jar. The division for this one may be tricky. From dividing $11.62 by 16, is stopped at the 3rd number I got from dividing. I got $.726. This is not a value of cents and the value can't go in the thousandths place. So, I rounded .726. I got $.73. So $11.62÷16=$.73.
Lastly, you have to compare the amounts.
The lowest amount or better buy, is $.71 or 8-oz jar.
Answer:
225
Step-by-step explanation:
We're told that each carton holds two dozen eggs, or 24 eggs. To find out how many cartons the farm will need, we divide the total amount of eggs by the amount of eggs that fit in each carton. So:

Since the number is a decimal, you need to round up to make sure every egg is in a carton. So, your answer is 225.