1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bearhunter [10]
3 years ago
11

It is asking to find the area of the figure. I'm stuck ​

Mathematics
1 answer:
Andrei [34K]3 years ago
4 0

isn't it 58? right? because the inside is the area? so 58

You might be interested in
Choose the correct answer to 5825 61.<br> A 95 R 20<br> B 95 R30<br> C 96<br> D 95
yawa3891 [41]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The count of bacteria in a certain experiment was increasing at a rate of 2.5% per hour. if the experiment started with 1600. fi
krok68 [10]
The bacteria at the end of 22 hours is 2,480
5 0
2 years ago
lf the owner has $700 to spend on trees, how many can he purchase? Show or explain your work. Based on the table, what will be t
gavmur [86]

Answer: I need the table to be able to answer

5 0
3 years ago
michelle bought the same fabric on 3 different occasions and recorded the data below what was the price per yard of fabric? answ
bazaltina [42]

Please consider the complete question.

Michelle bought the same fabric on 3 different occasions and recorded the data below.

Yards of Fabric         Total Cost

2.2                             $2.53

3.6                             $4.14

4.2                             $4.83

What was the price per yard of fabric?

To find the cost per yard of fabric, we will divide cost of yards by number of yards.

\text{Cost per yard}=\frac{\text{Cost}}{\text{Number of yards}}

\text{Cost per yard}=\frac{\$2.53}{2.2\text{ yards}}

\text{Cost per yard}=\frac{\$1.15}{\text{ yard}}

Let us find cost per yard using 2nd set of data.

\text{Cost per yard}=\frac{\$4.14}{3.6\text{ yards}}

\text{Cost per yard}=\frac{\$1.15}{\text{ yard}}

Similarly we will find cost per yard for 3rd set of data.

\text{Cost per yard}=\frac{\$4.83}{4.2\text{ yards}}

\text{Cost per yard}=\frac{\$1.15}{\text{ yard}}

Therefore, the cost per yard of fabric is $1.15.

4 0
3 years ago
The perimeter of an isosceles trapezoid is 28 in and the ratio of lengths of its bases is 5:3. Find the lengths of the sides of
Natalka [10]
The measurements are:
b₁ = 8.4 inches; b₂ = 14 inches; leg₁ = 2.8 inches; leg₂ = 2.8 inches

Let x = length of base and leg

The formula for perimeter of isosceles trapezoid is P = b₁ + b₂ + 2(leg)
Where: b = base

       P = b₁ + b₂ + 2(leg)
     28 = 3x + 5x + 2(x)
     28 = 8x + 2x
28/10 = 10x/10
    2.8 = x

Now, substitute the values:
       P = b₁ + b₂ + 2(leg)
     28 = 3(2.8) + 5(2.8) + 2(2.8)
     28 = 8.4 + 14 + 5.6
     28 = 28

Hence the measurements are:
b₁ = 8.4 inches; b₂ = 14 inches; leg₁ = 2.8 inches; leg₂ = 2.8 inches
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help! 3 Questions please show how you solved the problem
    9·1 answer
  • ​(a) The additive inverse of negative two thirds
    6·2 answers
  • A telephone pole is installed so that 25 feet of the pole are above ground level. A stabilizing cable is anchored to the ground
    10·1 answer
  • A car is designed to last an average of 12 years with a standard deviation of 0.8 years. What is the probability that a car will
    10·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs ​$40.14 . What is the unit price of the pairs of gloves ​?
    9·1 answer
  • Plot and connect the points A(-6, 2), B(3, -6), C(-6, -6), and find the area of the triangle formed.
    8·1 answer
  • Help me answer plz lol
    11·1 answer
  • Calculate the size of angle V on the square named FTLP.<br> 18 cm<br> F<br> T<br> c<br> 6<br> P
    5·1 answer
  • Subtract 2 from the sum of j and 5
    14·1 answer
  • Find the slope of this line
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!