1,000/4=250
250 yards of fencing on each side.
250 yards by 250 yards.
Answer:
The unit rate at HEB is $0.23 per ounce. The unit rate at Fiesta is $0.25 per ounce. So HEB has the better buy for dish soap.
Step-by-step explanation:
To calculate unit rate, you divide the price by the oz.
So for HEB, you should do $2.80/12 oz. This will equal to $0.23 per ounce. For Fiesta, you should do $2.00/8 oz. This will equal to $0.25 per ounce.
To determine which one is the better buy, the lower priced one is better, meaning HEB is the better buy.
Answer:
Adjacent angles. x = 55
Step-by-step explanation:
Adjacent angles are angles that are right next to each other, sharing one side.
Since that is a right angle (90º):
X + 35 = 90
X + (35-35) = 90 - 35
X = 55
Hope this helps! Have a great day!
Lets consider SAM's age is 'x' and Hank's age is 'y'
So as per given data Sam's age is 5/3 times of Hank's age
so x = 5/3 * y
3x = 5y --> equation 1
and also sum of their ages is 24
so, x + y = 24
we need to find Hank's age (y)
so x = 24 - y
Now replace x value in equation 1
3(24-y) = 5y
72-3y = 5y
72 = 3y+5y
8y= 72
y= 72/8
y = 9 years.
So the Hank's age is 9 years
.