1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AURORKA [14]
3 years ago
7

Write an equation in slope intercept form for the line with slope three and Y intercept -1

Mathematics
1 answer:
gladu [14]3 years ago
3 0
The equation in slope intercept form for the line with slope 3 and Y intercept -1 is y = 3x -1 .
You might be interested in
if a truck travel 248 miles in 4 hours then the truck traveled an average of how many miles each hour write an equation to solve
koban [17]

https://www.slader.com/discussion/question/if-a-truck-traveled-248-miles-in-4-hours-then-the-truck-9c45464f/

6 0
4 years ago
Answer this question please; number 5... show all work thank you
My name is Ann [436]

Answer:

rate of the plane in still air is 33 miles per hour and the rate of the wind is 11 miles per hour

Step-by-step explanation:

We will make a table of the trip there and back using the formula distance = rate x time

                 d              =            r       x       t

there

back

The distance there and back is 264 miles, so we can split that in half and put each half under d:

               d            =         r        x        t

there    132

back     132

It tells us that the trip there is with the wind and the trip back is against the wind:

           

              d           =        r         x        t

there     132        =    (r + w)

back      132       =     (r - w)

Finally, the trip there took 3 hours and the trip back took 6:

           

             d         =        r        *        t

there    132     =    (r + w)     *       3

back     132     =    (r - w)      *       6

There's the table.  Using the distance formula we have 2 equations that result from that info:

132 = 3(r + w)        and        132 = 6(r - w)

We are looking to solve for both r and w.  We have 2 equations with 2 unknowns, so we will solve the first equation for r, sub that value for r into the second equation to solve for w:

132 = 3r + 3w and

132 - 3w = 3r so

44 - w = r.  Subbing that into the second equation:

132 = 6(44 - w) - 6w and

132 = 264 - 6w - 6w and

-132 = -12w so

w = 11

Subbing w in to solve for r:

132 = 3r + 3(11) and

132 = 3r + 33 so

99 = 3r and

r = 33

7 0
3 years ago
Help 7th grade math pls
madam [21]

Answer:

1,455 feet

Step-by-step explanation:

Step 1:

1 : 75    Ratio Inches to Feet

Step 2:

1 : 75 = 19.4 : x   Equation

Answer:

x = 1,455  Multiply

Hope This Helps :)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nancy sells handcrafted bracelets at a flea market for $6. If her monthly fixed costs are $625 and each bracelet cost her $1.75
Mandarinka [93]
148, 6-1.75=5.25, then.... 625/5.25& round up.... its 148.
7 0
3 years ago
Add me on snap gamerdylan19 insta is reaper_shot and tiki's Tok is death_shot55
3241004551 [841]

Answer:

ok xd

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is the center of dilation colinear with the hypotenuses of the right triangles shown?
    14·1 answer
  • Which operation should be performed first according to the order of operations? 21 – 5 + 24 ÷ 3 + 90 • 4
    12·2 answers
  • 5. Expla in why 4 is or is not a multiplicative inverse mod 10 of 7.
    11·1 answer
  • Sixteen is divided by the sum of a number q and 1
    13·1 answer
  • Help , i need this assignment don asap
    13·2 answers
  • Lia dropped a coin from a certain height above the ground. She measured and represented its displacements x1, x2, and x3 in the
    5·1 answer
  • The coordinates of the midpoint of a HORIZONTAL LINE segment are (1,3). Which of the following are possible pairs of endpoints f
    5·1 answer
  • Please help with this MATH question. I would appreciate it, it is the only one I need help with. SOLVING A SYSTEM INCLUDING LINE
    9·1 answer
  • Please help matimatik 10 points
    10·1 answer
  • A case of 8 items costs $9.44 at Costco. What is the price of each item?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!