1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ilya [14]
2 years ago
10

URGENT HELP NEEDED ANSWER WILL GET BRAINLIEST

Mathematics
1 answer:
sergiy2304 [10]2 years ago
5 0

Answer:

A. and C.

Hope this helps

You might be interested in
Victor has a bag of dimes and quarters. He has a total of 36 coins worth $5.40.
nata0808 [166]

Answer:

{x+y=36

0.1x+0.25y=5.4

Step-by-step explanation:

just took the test sorry for being late

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find all real solutions of the equation. (if there is no real solution, enter no real solution.) 35x2 12x − 36
solmaris [256]
Important:  35x2 12x − 36 is not an equation; to obtain an equation, you must set <span>35x2 12x − 36 = to 0:

</span><span>35x^2 + 12x − 36 = 0.  Also, "the square of x" must be represented by "x^2," and you must insert either the + or the - sign in front of the term 12x.

I am assuming that you meant   </span>35x^2 + 12x − 36 = 0.

If that is indeed the case, then a = 35, b = 12 and c = -36

and the discriminant is b^2 - 4ac, or (12)^2 - 4(35)(-36) = 5184.

Since the discriminant is positive, this equation has 2 real, unequal solutions.  They are
        -12 plus or minus sqrt(5184)
x = -----------------------------------------
                         2(35)
7 0
3 years ago
A wooden disk is shaped like a cylinder with a radius of 20.2 millimeters, and a height of 3.9 millimeters. What is the surface
asambeis [7]
The Area is = 3058.78 pir^2
5 0
3 years ago
4 tomatoes cost $3.40 what is the unit rate
IRINA_888 [86]
The unit rat is the cost per 1 unit
cost per 1 tomatoe

3.4/4=1.7/2=0.85/1

unit rate is $0.85 per tomatoe
7 0
3 years ago
You by 20 of your favorite songs from a website that charges $0.99 for each song. what is the cost of 20 songs?
maksim [4K]

The answer is $19.80

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (2+2)/2x4+16-10x2/2x3=x
    11·1 answer
  • Three friends, Lisa, Carl, and Brian are comparing the number of gold coins they have earned in the Wizard World video game. Bri
    11·1 answer
  • PLEASE HELP<br><br> simplify the expression<br><br> 2. 10r^(-7)t^3
    6·1 answer
  • The price of an item has been reduced by 20%. The origanal price was $90. What is the price of the item now?
    15·2 answers
  • M ∠abd=87 M ∠abd=9x-1 M ∠cbd =6x+58
    6·2 answers
  • 3+c - (4+c) any1 simplfy?
    10·1 answer
  • Find the vertex, the axis of symmetry, and the y-intercept of the graph.
    12·1 answer
  • The sum of two numbers is 34. The smaller number is 20 less than the larger number. What are the numbers?
    7·1 answer
  • After opening the tap, the vessel is filled with water for 17 minutes. Which part of the container will be filled with water in
    12·1 answer
  • Which of the following expressions has a positive value?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!