1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
UNO [17]
2 years ago
13

Write the equation of a parabola whose directrix is X=11.25 and focus is (6.75,6) Please Help me

Mathematics
1 answer:
vodomira [7]2 years ago
7 0

Check the picture below.  So the parabola looks like so.

we know the directrix is at x = 11.25, the blue line, and we also know the focus point is at (6.75 , 6), meaning that the focus point is to the left-side of the directrix, it means is a <u>horizontal parabola, thus the squared variable is the "y"</u>, and it also means that our "p" distance will be negative.

we know the <u>the vertex is half-way between the directrix and the focus point</u>, so 11.25 - 6.75 = 4.5, half that is 2.25 units, so if we move from either the focus point or the directrix, 2.25 units towards the other, we'll get the vertex, well, hmmm say 11.25 - 2.25 = 9, and the y-coordinate is of course the same as the focus point's.

now, since "p" is negative, that means p = -2.25.

\bf \textit{horizontal parabola vertex form with focus point distance} \\\\ 4p(x- h)=(y- k)^2 \qquad \begin{cases} \stackrel{vertex}{(h,k)}\qquad \stackrel{focus~point}{(h+p,k)}\qquad \stackrel{directrix}{x=h-p}\\\\ p=\textit{distance from vertex to }\\ \qquad \textit{ focus or directrix}\\\\ \stackrel{"p"~is~negative}{op ens~\supset}\qquad \stackrel{"p"~is~positive}{op ens~\subset} \end{cases} \\\\[-0.35em] ~\dotfill

\bf \begin{cases} h = 9\\ k = 6\\ p = -2.25 \end{cases}\implies 4(-2.25)(x-9)=(y-6)^2\implies -9(x-9)=(y-6)^2 \\\\\\ x-9=-\cfrac{1}{9}(y-6)^2\implies x=-\cfrac{1}{9}(y-6)^2+9

You might be interested in
1. How would you solve the equation<br> 3a + 7 = – 2 by graphing?
ddd [48]

Answer:

You draw it on the graph right

4 0
2 years ago
2kg of coconut juice, which costs $5/kg, were combined with 8kg of coconut milk, which costs $3/kg. Find the cost per kg of the
katen-ka-za [31]
Cost per kg=(total cost)/(total kg)


total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24

total cost=10+24=$34

total kg=2+8=10

cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
4 0
3 years ago
Help with this math please ​
Nadusha1986 [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Solve the equation 42=7r r=​
Juli2301 [7.4K]

Answer: r=6

Step-by-step explanation:

Because if 42 equals 7 times r you just have to divide 42 by 7.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please send me a friend req
LenKa [72]

Answer:

4520 yards

Step-by-step explanation:

2 miles=3520

3520+1,000=4520

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Point P is on line segment OQ. Given OQ = 4x + 2, PQ = 4x – 10, and
    9·2 answers
  • Some friends who were playing darts decided to impose a 2 point penaty for each dart that missed the dart board completely. Duri
    8·1 answer
  • Which side lengths form a right triangle?
    14·1 answer
  • The value of a certain rare stamp is 160% of its value three years ago if the stamp is worth $220 then what is it’s worth today
    8·2 answers
  • 6. What is the greatest common factor of 12wr2 + 6wr – 6w ?
    8·1 answer
  • What is the answer to 8 - 3 14/15.show work
    14·1 answer
  • (6.31 times 10^5)+(2.6 times 19^4)
    10·1 answer
  • Consider the functions f(x) and g(x) shown below. For which of the following values of x does f(x) does not equal g(x)?
    14·1 answer
  • What is the m12 in the matrix m
    7·1 answer
  • A carpenter is buying materials. The carpenter needs 36 screws that are 1.5 inches long, 24 screws that are 2 inches long, and 1
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!