1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sonbull [250]
3 years ago
7

How many teaspoons of minced garlic equals one clove?

Mathematics
1 answer:
Feliz [49]3 years ago
5 0
That would be half of a teaspoon.
You might be interested in
Ralph is 3 times as old as Sara. In 6 years, Ralph will be only twice as old as Sara will be then.
I am Lyosha [343]
R = 3S

R + 6 = 2 (S+6)

Substitute the first equation in the second one:

(3S) + 6 = 2 (S + 6)

3S + 6 = 2S + 12

S + 6 = 12

<u>R = 18
</u>S = 6<u>
</u>
Check:

R is 3 times S now.

In 6 years, R will be (18 + 6) = 24, S will be (6 + 6) = 12.

24 = 2 x 12        yay

5 0
3 years ago
If x + 3/4 =1, then which point on the number line could be x ?
Anni [7]

Answer:

point B

Step-by-step explanation:

isolate the x to solve for x:

=> x = 1 - \frac{3}{4}

=> x = \frac{1}{4}

point B=> the half of \frac{1}{2} is \frac{1}{4}=> \frac{1}{2} x \frac{1}{2} = \frac{1}{4}

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ratio..A candy store sells snacks by weight. A six ounce bag of candy cost $3.60. Predict the cost of a 2ounce bag.
KIM [24]

Answer:

A 2 ounce bag costs $1.2.

Step-by-step explanation:

With the information provided, you can use a role of three to find the cost of a 2 ounce bag given that you know that a six ounce bag costs $3.60.

6 ounce bag → 3.60

2 ounce bag →   x

x=(2*3.60)/6

x=7.20/6

x=1.2

According to this, the answer is that a 2 ounce bag costs $1.2.

7 0
3 years ago
One day, he bought 10 pairs of socks for $2.50 each and 3 pairs of shoes for dollars each. He
IrinaVladis [17]

Answer:

2.50(10) + 3x = 135.97, x = 38.66

Step-by-step explanation:

This should be pretty simple.

Basically, we know that he bought 10 pairs for 2.50 so that's $25 right there.

Our total is 135.97 though-

so here, we take our total from the right side of the equation, and subtract 25 from that.

135.97 - 25 = 115.97

Since he bought three pairs, divide it by 3.

115.97 / 3 = 38.66

One pair of shoes costs $38.66 - hope this helps!

5 0
3 years ago
If A = James's present age, write an expression for his age seven years from now *
Keith_Richards [23]

Answer:

A +7= F

Step-by-step explanation:

A is his current age, and he gains, or adds seven years he will be F or his future age.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is the simplified form of 2 square root of 3 − 2 square root of 3 rational? (1 point)
    6·2 answers
  • Can you also use the LCM of the denominator of the fraction rewrite the difference 8\15-1\6? What is the difference?
    15·1 answer
  • Determine the measure of each missing angle
    7·1 answer
  • Simplify 5x² · 6x² · x
    5·1 answer
  • What is the approximate distance around the half circle with a diameter of 64 meters?   A. 100.48 m   B. 200.96 m   C. 401.92 m
    8·2 answers
  • Hannah and Noah cannot stop eating chips and candy. Together, they
    8·1 answer
  • Letters from ww1 soldiers to families
    15·2 answers
  • Yes or no math question please give the right answers!!!!!! Yes or no ?
    14·2 answers
  • In chemistry lab, there are 9.52 grams of powdered substance in a container. Max needs to place substance into each of 3 glass p
    14·1 answer
  • What is 2 3/4 dived by 3
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!