1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mihalych1998 [28]
2 years ago
12

Help please! I don't understand

Mathematics
1 answer:
IrinaK [193]2 years ago
4 0
−8/5÷−2/3

=−8×3/5×−2

=−24/−10

simplify.

=2 2/5

You might be interested in
You’re making to recipes one recipe calls for 2 1/3 cups of flour the other recipe calls for 1 1/4 cups of flour how much flour
Rudiy27
The answer to your question is 5 1/12
6 0
3 years ago
Joey is 5 feet tall and casts a 45-foot shadow. A building casts a 270-foot shadow at the same time. How tall is the building?
Cerrena [4.2K]

Answer:

the building is thirty feet tall

Step-by-step explanation:

so make a ratio of shadow to joey

5:45

simplify that to

1:9

so you can now divide 270 by nine

30

the building is thirty feet tall

5 0
3 years ago
Pls Help
vodomira [7]
First solve the triangle:
75° + 75° + x = 180°
150° + x = 180°
x = 180° - 150°
Therefore x = 30°
Then, use the geometrical property of vertically opposite angles.
Therefore. x° = 30°
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
6 points Emily’s family needs to rent a moving truck to move their belongings to a different house. The rental cost for Trucks-A
Alexxx [7]

Answer/Step-by-step explanation:

Equation to represent the daily rental cost for each type of truck can be written as follows:

Daily rental cost for Trucks-A-Lot = 42 + 0.72m

Daily rental cost for Move-in-Truckers = 70 + 0.12m

Where, m = Emily's mileage

To determine the number of miles for which the truck cost the same amount, set both equations equal to each other and solve for m.

42 + 0.72m = 70 + 0.12m

Collect like terms

0.72m - 0.12m = 70 - 42

0.6m = 28

Divide both sides by 0.6

\frac{0.6m}{0.6} = \frac{28}{0.6}

m = 46.7

At approximately 47 miles, both trucks would cost the same amount.

Check:

Daily rental cost for Trucks-A-Lot = 42 + 0.72m

Plug in the value of x = 47

= 42 + 0.72(47) = $75.84 ≈ $76

Daily rental cost for Move-in-Truckers = 70 + 0.12m

Plug in the value of x = 47

= 70 + 0.12(47) = $75.64 ≈ $76

7 0
3 years ago
In the △ABC, the height AN = 24 in, BN = 18 in, AC = 40 in. Find AB and BC. Consider all possible cases. Case 1 : N∈BC, AB = __,
aivan3 [116]

Answer:

Case 1:

AB = 30

BC = 50

Case 2:

AB = 15.9

BC = 36.7

Case 3: Not possible

Step-by-step explanation:

Given

See attachment for illustration of each case

Required

Find AB and BC

Case 1:

Using Pythagoras theorem in ANB, we have:

AB^2 = AN^2 + BN^2

This gives:

AB^2 = 24^2 + 18^2

AB^2 = 576 + 324

AB^2 = 900

Take square roots of both sides

AB = \sqrt{900

AB = 30

To calculate BC, we consider ANC, where:

AC^2 = AN^2 + NC^2

40^2 = 24^2 + NC^2

1600 = 576 + NC^2

Collect like terms

NC^2 = 1600 - 576

NC^2 = 1024

Take square roots

NC = \sqrt{1024

NC = 32

So:

BC = NC + BN

BC = 32 + 18

BC = 50

Case 2:

Using Pythagoras theorem in ANB, we have:

AN^2 = AB^2 + BN^2

This gives:

24^2 = AB^2 + 18^2

576 = AB^2 + 324

Collect like terms

AB^2 = 576 - 324

AB^2 = 252

Take square roots of both sides

AB = \sqrt{252

AB = 15.9

To calculate BC, we consider ABC, where:

AC^2 = AB^2 + BC^2

40^2 = 252 + BC^2

1600 = 252 + BC^2

Collect like terms

BC^2 = 1600 - 252

BC^2 = 1348

Take square roots

BC = \sqrt{1348

BC = 36.7

Case 3:

This is not possible because in ANC

The hypotenuse AN (24) is less than AC (40)

3 0
2 years ago
Other questions:
  • How does the order of operations relate to solving multi-step equations? Use examples of solving an equation, and then evaluatin
    12·1 answer
  • the regular price of a stellar 9 video game is 44.50, but it's on sell for a 30% discount , what's the discount , what's the sal
    11·1 answer
  • Write an expression for the calculation triple 3 and then add double 8
    6·1 answer
  • There are 12 players on a new softball team. Before the team starts playing games, the team must pay a total registration fee on
    7·2 answers
  • A package of 3 pairs of insulated socks costs $23.37. What is the unit price of the pairs of socks?
    8·1 answer
  • Please help asap!<br>hhhhhhhhhh​
    6·1 answer
  • What is measurement angle B?
    8·2 answers
  • Tom went shopping he bought 35 apples that was 50% of what was on the shelf how many apples are on the Shelf
    15·1 answer
  • It is 10° at 4pm. The temperature drops
    12·1 answer
  • Please help!! I don’t know how to solve this. Which one is the digit of the units in 3^81:
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!