Answer:
1. f(4) or f(n)= 28
2. f(-2) or f(n)= -2
(please consider marking brainliest <3 )
Step-by-step explanation:
n=4 n=-2
f(n)= 5(n)+8 f(n)= 5(n)+8
f(n)= 5(4)+8 f(n)= 5(-2)+8
(n)= 20+8 f(n)= -10+8
f(n)=28 f(n)=-2
Answer:
a+B=c. x+8=17. x+8-8=17-8.
x=9
2 oranges cost $2 . $9 - $2 = $7
then 12 apply of Lisa and 6 apples of Jeremy
= 18 ÷ 7 = 2.57. $2.57 for 6 apples
2.57 ÷ 6 = 0.43 each apple
Answer:
Fully color in 2 pentagons and then color only two triangles in the third pentagon
Step-by-step explanation:
Answer:
1. answer is the first one "See you!"
2. answer to the second one is "como se dice"
3. answer for the third one is "canyon"