1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ipn [44]
3 years ago
9

What is the distance between -2 and 5

Mathematics
1 answer:
Vlad [161]3 years ago
4 0

Answer:

7

Step-by-step explanation:

To find distance on a number line you add and 2+5=7

You might be interested in
How much interest will you have in 6 months if you invest $1,000 at 3% compounded monthly? round your answer to the nearest penn
Paraphin [41]
You would use the equation 1000(1+0.3)^x
Plug in 6 months for x
1000(1.3)^6
When you solve for that you get 4826.809 and then round to the nearest tenth I would assume so 4826.8
Hope this helps!
3 0
2 years ago
A line passes through (2, 8) and (4, 12). Which equation best represents the line?
andrezito [222]
If you plug in the x values of both (2, 8) and (4, 12) into each equation, you'll find that y = 2x + 4 gives you the correct y values for both (2, 8) and (4, 12). So that is your answer. 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many different groups of 5 shirts can he take
professor190 [17]
2?? I’m pretty sure
Sorry if it’s wrong
3 0
3 years ago
Help ASAP! will give brainliest!
Illusion [34]

Answer:

KON

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Tan θ sin θ + sin θ = 0 . Solve the given equation.
VashaNatasha [74]
Here's a PDF file with the solution... Powered by Wolfram Mathematica
Download pdf
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Is 3.1212... x 1.4 rational?
    5·1 answer
  • About 620,000 people live in Alaska.That number is just 120,000 more than the number of people who died in the civil war.How man
    10·1 answer
  • How is 27x^2-57x+14 factored
    9·2 answers
  • Which unit rate is the lowest price a.6oz of chocolate chips for $2.49
    15·1 answer
  • At a local bakery, it costs $5 for 1/4 of a pie. What is the cost of a whole pie?​
    8·2 answers
  • (4/4)(4)(4)(4)(4)(4)(4) =
    6·2 answers
  • Expand and simplfy (x+3)(x-3)(3x+2)
    13·1 answer
  • . What is the solution of the system of equations 3x + 2y = 4 and -2x + 2y = 24? *
    11·1 answer
  • Find a formula for the sequence 3, 9/4, 27/7, 81/10,... in sigma notation​
    5·1 answer
  • A car travels 18 miles per gallon of gas used. Which equation best represents the proportional relationship between the y miles
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!