1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NikAS [45]
3 years ago
13

What relationship will he most likely see between ages and height

Mathematics
2 answers:
Nikolay [14]3 years ago
8 0
Most likely older people (after puberty) will be taller, and younger people (before puberty) will be shorter. A 20 year old is taller than a 4 year old.
Georgia [21]3 years ago
6 0
The bigger the height the older the age
You might be interested in
What is the approximate volume of the small truck? length 11 1/3 ,width 7 5/12 ,height 6 3/4?
luda_lava [24]
V = L X W X H
V = 11 1/3 X 7 5/12 X 6 3/4
V = 567 54/144
Which reduces to 567 3/8
V= 567 3/8
8 0
3 years ago
24 pencils cost $1.20, how much will one pencil cost?
Serggg [28]

Answer:

1) $0.05

2) $5.00

Step-by-step explanation:

1)

1.2/24 = 0.05

2)

22.5/4.5 = 5

7 0
3 years ago
The function t(x)=3x+1 determines how many cans of green beans a food truck needs to stock on board, where x is the number of sh
artcher [175]

\bf \begin{cases} t(x)=3x+1\\ c(x)=x+4\\ c(~~t(x)~~)=[t(x)]+4 \end{cases} \\\\\\ \stackrel{\textit{the crew working 2 shifts, x = 2}}{t(2)=3(2)+1}\implies t(2)=7 \\\\\\ c(~~t(2)~~)=[t(2)]+4\implies c(~~7~~)=[7]+4\implies \boxed{c(7)=11}

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ASAP <br> FIND THE MEASUREMENT QP<br> 20 POINTS
ahrayia [7]

Answer:

a^2+b^2=c^2

a^2+b^2=8^2

a^2+b^2=64

32+32=64

5.66^2+5.66^2=8^2

Step-by-step explanation:

please mark brainiest

please give 5 stars

thank you

5 0
2 years ago
The weight of a product is normally distributed with a mean of four ounces and a variance of .25 "squared ounces." The company w
pychu [463]

Answer:

Weight=2.835

Step-by-step explanation:

See the attached picture for explanation.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • If you pay a one time fee of $30, you can purchase gold tickets for you local minor league baseball team for only $3 a game. Reg
    9·1 answer
  • Afton made a chicken dish for dinner. She added a 10 ounce package of vegetables and a 14 ounce package of rice to 40 ounces of
    10·1 answer
  • What is the volume of a come if the base is 26 and the height is 8
    9·2 answers
  • Can someone solve these?
    11·1 answer
  • What is the correct way to show ?
    11·2 answers
  • the mean of marks scored by 100 students was found to be 40. Later on, it was discovered that a score of 53 was misread as 83. F
    7·1 answer
  • Evaluate: 4x + 8 + x -2 -3x when x= 5 ​
    11·2 answers
  • Round 771 to the nearest hundred
    9·2 answers
  • If Logan gets 41 out of 55 questions correct on a test, what would his grade be as a percent? (Round to the nearest whole number
    8·2 answers
  • 4y divided by 3 Can someone tell me how to write this out and get my answer? Thank you
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!