1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kryger [21]
3 years ago
11

The manufacturing cost of a cell phone was $136. Sellers first marked up the cost by 25 percent. Sales were poor, so sellers dec

reased the markup to 17 percent. Calculate the old and new selling prices.
selling price = original cost + markup value
Mathematics
2 answers:
lilavasa [31]3 years ago
8 0
136×25%=136×25/100= 3 400/100=34
so the markeup value is
136+34= 170
170×17%=170×17/100=2 890/100=28.9
170-28.9=141.1
Selling price=136+170=306
Semenov [28]3 years ago
6 0
136x.25= $34 136+34 =  $170  170x.17=28.9  $170-28.9=141.1 there fore old is $170, and new is $141.10


You might be interested in
A right triangular prism has a height of 3 ft, a width of 4 ft, and a hypotenuse of 5 ft. The depth of the triangle is missing.
DiKsa [7]
Depth=15
x=(height(h)*width(w)*hypotenuse(y))/2
x=(3*4*5)/2=(60/2)=30
y=(x(x-h)(x-w)(x-y))^(1/2)
f=(-h^4+2(hw)^2+2(wy)^2-w^4+2(hy)^2-y^4)^(1/2)
f=(-3^4+2(3*4)^2+2(4*5)^2-4^4+2(3*5)^2-5^4)^(1/2)
f=576^(1/2)
f=24
Surface Area= 2f(.5)+(h+w+y)*depth
192=depth*(3+4+5)+24(.5)
180=(3+4+5)*depth
180=(12)(depth)
15=depth

8 0
3 years ago
One kilogram is approximately 2.2 pounds. Write a direct variation equation that relates x kilograms to y pounds.
lutik1710 [3]

Answer:

2.2y=1x or just x

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jessica wrote down a fraction on a piece of paper. If you take her fraction and multiply it by four you get sex. can you guess w
RideAnS [48]
1 1/2

6÷4 = 1 1/2

hope this helped!
6 0
3 years ago
PLEASE HURRY PLEASE PLEASE PLEASE
hram777 [196]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

make a formula, its the easiest way to solve problems like these also its very efficent

3 0
3 years ago
Solve 18n - 7p-15n = 5p for n.<br> A n = 1<br> B. n=2p<br> C. n = 1/2<br> D. n=4p
andrey2020 [161]

Answer:

<h3>The answer is option D</h3>

Step-by-step explanation:

18n - 7p-15n = 5p

To solve for n first make n the subject

Group like terms

That's

18n - 15n = 5p + 7p

Simplify

3n = 12p

Divide both sides by 3 to make n stand alone

That's

3n/3 = 12p/3

We have the final answer as

<h2>n = 4p</h2>

Hope this helps you

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 2-pack of notebooks costs $3.00. What is the unit price? per notebook
    7·2 answers
  • Which statement accurately describes this model?
    15·2 answers
  • 42 is 7.5% of what number?
    10·1 answer
  • Men's socks. Cost $8.00 for a package of three. How much would two dozen socks cost ?
    13·1 answer
  • What is the surface area of a triangular based pyramid with a slant height of 8 and a base length of 5? Rounded to the nearest h
    15·1 answer
  • The position of a particle moving along the x-axis is given by a twice-differentiable function x(t). If x(2) &lt; 0, x'(2) &lt;
    13·1 answer
  • 2. What are the coordinates of point C?
    7·2 answers
  • ANSWER QUICKLY PLS!!<br><br> Select the graph that best illustrates the story.
    14·1 answer
  • What is 16.2 simplified (and 121 simplified to)
    12·1 answer
  • Please help me with the below question.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!