1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Margaret [11]
3 years ago
12

Daniel and Jack together sell 96 tickets to a raffle. Daniel sold 12 more tickets than his friend. How many raffle tickets each

friend sell?
Mathematics
2 answers:
Vlad1618 [11]3 years ago
7 0

Answer:

Daniel sold 54 and Jack sold 42

Step-by-step explanation:

D = number of tickets that Daniel sold

J = number of tickets that Jack sold

D + J = 96

D = 12+ J

Substitute the second equation into the first equation

12 + J + J = 96

Combine like terms

12 + 2J = 96

Subtract 12 from each side

2J = 84

Divide by 2

J = 42

D = J+12

D = 54

Daniel sold 54 and Jack sold 42

Naya [18.7K]3 years ago
4 0

Answer:

Jack sold 42 & Daniel sold 54.

Step-by-step explanation:

96 - 12 = 84

84 / 2 = 42

Jack sold 42.

42 + 12 = 54

Daniel sold 54.

42 + 54 = 96

You might be interested in
X ÷ 8 = 8<br>a: 16<br>b: 56<br>c: 62<br>d: 64​
Mariulka [41]
The answer is D!

64 divided by 8 is 8!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the domain and range of 1/t+2
kotegsom [21]

Answer:

Domain = (-∞, -2) ∪ (-2, ∞).

Range =  (-∞, 0) ∪ (0, ∞).

Step-by-step explanation:

t can't have the value -2 because that would make  1/(t + 2) = 1/0 which is undefined.

So the domain is All real values of t. except t = -2.

As t approaches infinity or negative infinity  f(t) approaches  zero, and as t approaches -2 from below or above f(t) approaches negative infinity or positive infinity.

8 0
3 years ago
At the end of the year a library reported 32 lost or stolen and 24 book were sent out for repair. if the library originally had
Allushta [10]
1219 - 32 = 1187 - 24 = 1163 books
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which is the better deal: $3.15 for 10 apples or $4.10 for 11 apples?
zhenek [66]

Answer:

3.15 for 10 is the better deal

Step-by-step explanation:

This is because $3.15 for 10 apples is worth 32 cents per apple. On the other hand, $4.10 for 11 apples is worth 37 cents per apple. And even though you're getting more apples it is costing you more per apple.

7 0
3 years ago
Write 144 as a product of primes. Use index notation where appropriate.
oksano4ka [1.4K]

Answer:

144=2^4 \times 3^2

Step-by-step explanation:

144=2 \times 2 \times 2 \times 2 \times 3 \times 3

144=2^4 \times 3^2

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The bill at a restaurant came to $136.40.The customer decided to leave a 15% tip.What was the total bill including tip.
    10·1 answer
  • 5x + 7(2+9)=?<br>3x + 4(1 +0)=?
    13·2 answers
  • In this polygon, which angle is an interior angle?
    14·2 answers
  • Dan and David win some money and share it in the ratio 5:4. Dan gets £8 more than David. How much did David get
    15·1 answer
  • (12y2<br> + 17y - 4) + (9y2<br> - 13y + 3) =
    13·2 answers
  • What is 19.31 rounded to the nearest tenth
    8·2 answers
  • The square pyramid shown below has a base with sides of 121212 units. The vertical height of the pyramid is 151515 units. What i
    9·1 answer
  • What is the value of X?
    14·1 answer
  • A 12 ounce (oz.) bottle of Gatorade Citrus Cooler has 80 calories. How many calories would a 28 ounce bottle of Gatorade Citrus
    12·1 answer
  • I need this problem solved
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!