1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xenn [34]
3 years ago
7

Raven is making pillows. She needs 1/5 yard of fabric for each pillow. If she has 6 yards of fabric, how many pillows can she ma

ke
Mathematics
2 answers:
Mademuasel [1]3 years ago
7 0

Answer:

30

Step-by-step explanation:

6 ÷ 1/5 = 6×5 =30

ruslelena [56]3 years ago
5 0

Answer:

30 Pillows

Step-by-step explanation:

If she already has 6 yards of fabric and each pillow needs 1/5 of a yard of each fabric. You just divide.

You might be interested in
7<br> 3<br> ×<br> √<br> 7<br> as a single power of 7
andrezito [222]

Step-by-step explanation:

first \:  take \:  square \:  root \:  of \:   \sqrt{7}  then  \: multiply  \: by  \: 73 \:  and  \: you  \: will  \: get \:  answer

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the mean, median, and mode of the data set. Round to the nearest tenth.
statuscvo [17]
The mean is the average of the data set. Median is the value that separates the higher half and the lower half of the set of values. Mode is the value that occurs often in the data set. Therefore, the correct answer is option A, <span>mean = 9.7, median = 10, mode = 15</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A team of seven workers started a job, which can be done in 11 days. On the morning of the fourth day, several people left the t
Lapatulllka [165]

Answer:

  • 3 people left

Step-by-step explanation:

  • The job can be completed by 7 people in 11 days
  • The job is equivalent of 7*11 = 77 people*days

<u>After 3 days, job left:</u>

  • (11 - 3)*7 =  56 people*days

This was completed by 7 - x people as x people left

<u>Time needed was 14 days, we have new equation:</u>

  • 14(7 - x) = 56
  • 7 - x = 4
  • x = 7 - 4
  • x = 3

As we found, 3 people left

6 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Can someone help me
Lemur [1.5K]
Multiplying fractions is just multiplying the numerators together and the denominators together.

\sf\dfrac{4}{7}\times\dfrac{1}{4}\rightarrow\dfrac{4\times 1}{7\times 4}\rightarrow\dfrac{4}{28}\rightarrow\dfrac{1}{7}

\sf\dfrac{4}{7}\times\dfrac{1}{6}\rightarrow\dfrac{4\times 1}{7\times 6}\rightarrow\dfrac{4}{42}\rightarrow\dfrac{2}{21}

To find out which one is bigger, we need a common denominator. The LCM of 7 and 21 is 21, so convert the first fraction into a denominator of 21. 7 goes into 21 three times, multiply this to the numerator and denominator:

\sf\dfrac{1}{7}\rightarrow\dfrac{1\times 3}{7 \times 3}\rightarrow\dfrac{3}{21}

Now just compare the numerators to see which one is bigger.

\sf\dfrac{3}{21}>\dfrac{2}{21} therefore, \sf\dfrac{4}{7}\times\dfrac{1}{4}>\dfrac{4}{7}\times\dfrac{1}{6}
5 0
4 years ago
Other questions:
  • A.​ 6√ ​<br><br> B. −6√ ​<br><br> C. −116√<br><br> D. −26√
    6·2 answers
  • The area of a trapezium is 105cm² and its height is 7 cm. If one of the parallel sides is longer than the other by 6cm, find the
    7·1 answer
  • Water has a density of 1.00g/cm^3 per cubic centimeter. What is the mass of half a liter of water?
    15·1 answer
  • 8. You find the probability P(A or B) by using the equation PA or B) = P(A) + P(B) - P(A and B).
    5·1 answer
  • Dana said that​ speed, s, could be either an independent or dependent variable. Write a situation where​ speed, s, is an indepen
    15·1 answer
  • A = {prime numbers between 4 and 25}
    10·2 answers
  • Need help with this for brainliest
    11·1 answer
  • What is the slope of the line in this graph?
    7·1 answer
  • The peaches are priced at three for $2. How much does one dozen cost? Write an equivalent ratio to find the answer. Show your wo
    7·2 answers
  • Refer to the figure.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!