Answer:
B ) c = 0.65n
Step-by-step explanation:
To find how much a single pound costs, divide the total cost by the total weight (2.60 ÷ 4). So, the cost (c), equals $0.65 per pound.
The answer would be approximately 56.52 inches squared.
You are suppose to find the lateral surface area, since the label only go around the can, excluding the top and bottom.
To find the lateral surface area, you'd need to find the circumference of the circle, and then multiply that by the height.
Since C = πd, 3.14..*3 ≈ 9.42. And 9.42*6 = 56.52. Conclusively, the approximate amount of paper needed to make the can's label would be about 56.52 inches squared.
Your answer to 100×6 is 600
The equilibrium price in a market is the price where the quantity demanded of the products are equal
The equilibrium price in the market is $2
<h3>How to determine the
equilibrium price </h3>
From the given supply and demand data for wheat:
When the price is $2, the quantity demanded and the quantity supplied for wheat is 61
This means that the equilibrium price $2
Hence, the equilibrium price in the market is $2
Read more about equilibrium price at:
brainly.com/question/13925210
Answer:
squared feet
Step-by-step explanation:
surface area of a barn is its length multiplied by its width which most definitely would have been measured in ft
therefore xfeet multiplied by yfeet will give xy squared feet