1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kotegsom [21]
2 years ago
12

HELP me on 14 please :)

Mathematics
1 answer:
marshall27 [118]2 years ago
7 0
Since there are 7 days in a week it would make sense to divide 56 by 7. This would be week 8.
You might be interested in
Parallelogram RSTU is rotated 180° clockwise
julia-pushkina [17]

Answer:

Two pairs of parallel sides

Step-by-step explanation:

The given transformation performed on parallelogram RSTU = 180° clockwise rotation

Given that a rotation is a form of rigid transformation, the shape and size of the preimage RSTU will be equal to the the shape and size of the image R'S'T'U'

Therefore, RSTU ≅ R'S'T'U' and R'S'T'U' is also a parallelogram with two pairs of parallel sides.

4 0
2 years ago
What is the unit rate for 16 ounces (pint) at $3.93?
Juli2301 [7.4K]

Answer:

25 cents/ounce

Step-by-step explanation:

The unit rate means how much is one of the thing you are working with.  In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost.  So divide $3.93 by 16

$3.93/16 =  $0.245625

Since we're working with money, round to the nearest hundredth

Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
2x-4y=6 and 3x+y=-5 what is the point of intersection
VMariaS [17]

Answer:(-1,-2)

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
PT. 3 OF MY HW IT IS UNIT RATE​
inn [45]

Answer: The rate of change decreased.

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
A air freshener used 3 3/4 milliliter of perfume. If Wendy wanted to make 3 air fresheners, how many milliliter a of perfume wou
kifflom [539]
She would have to use 11 1/4 milliliters of perfume 3 3/4= 15/4 multiply 15/4 by 3/1
15/4 (3/1)= 45/4= 11 1/4
7 0
3 years ago
Other questions:
  • A school is selling tickets to a choral performance. On the first day, the school sold 6 adult tickets and 6 child tickets for $
    11·1 answer
  • I don’t no what this answer is -2(6x+5)=110
    12·1 answer
  • Solve the system by the substitution method x+3y=-2, y=-2x-24
    15·1 answer
  • Ariel deposited $600 into a bank account. Each Friday she will withdraw 10% of the money in the account to spend. Ariel thinks h
    14·1 answer
  • Simplify Negative 15.6 divided by negative 4.
    5·2 answers
  • 4 ounces of instant coffee makes 60 cups how many ounces are needed to make 25 cups
    10·2 answers
  • A
    6·1 answer
  • Can someone help me with my geometry
    8·1 answer
  • Which equation represents the line that passes through the points (2,1) and (4,-5)
    11·1 answer
  • Aisha just took a math test consisting of 20 total questions (all worth the same
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!