1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luden [163]
3 years ago
14

How often are people likely to communicate interpersonally ​

Business
2 answers:
Y_Kistochka [10]3 years ago
6 0

Answer:

rarely these day's maybe family that's bout it.

Explanation:

Interpersonal communication is the process by which people exchange information, feelings, and meaning through verbal and non-verbal messages: it is face-to-face communication.

snow_lady [41]3 years ago
4 0

Answer:

Interpersonal communication is the process by which people exchange information ... When two or more people are in the same place and are aware of each other's ... to subtle facial expressions or changes in posture that might indicate

Explanation:

You might be interested in
Which statement regarding competitive advantages is true? Select one: a. With an overall cost leadership strategy, firms need no
kifflom [539]

Answer:

Letter b is correct.<u> If several competitors pursue similar differentiation tactics, they may all be perceived as equals in the mind of the consumer.</u>

Explanation:

This statement is the most appropriate to answer this question about competitive advantages, because a competitive advantage can be described as a certain advantage that an organization has in relation to its competitors. Some of these advantages may be greater access to raw materials, more qualified labor, barriers to entry, geographic location, differentiation of products and services, etc.

Therefore, when several competitors adopt similar differentiation tactics, the consumer does not have enough attributes to differentiate one brand from another, so all competitors can be perceived as equal in the consumer's mind.

6 0
3 years ago
Hart Company made 3,040 bookshelves using 22,040 board feet of wood costing $271,092. The company's direct materials standards f
kifflom [539]

1. a. The computation of the direct materials price variance is as follows:

= $2,204 ($12.20 - $12.30) x 22,040) Unfavorable

1.b. The computation of the direct materials quantity variance is as follows:

= $27,816 (24,320 - 22,040) x $12.20) Favorable

2. The direct materials variance that Hart will investigate further is the <em>direct materials quantity variance</em>, which is 10.3% ($27,816/$271,092 x 100) of the actual direct materials costs instead of the<em> </em><em>direct materials price variance</em>, which is only 0.8% of the actual direct materials costs.

3. The journal entry to charge direct materials costs to Work in Process Inventory and record and close the materials variances are as follows:

a. Recording the Direct Materials Costs and Variances

Debit Work in Process $296,704 ($12.20 x 8 x 3,040)

Debit Direct Materials Price Variance $2,204

Credit Direct Materials Quantity Variance $27,816

Credit Raw Materials $271,092

  • To record the charge of direct materials to work in process based on standard cost.

b. Closing the Direct Materials Variances:

Debit Direct Materials Quantity Variance $27,816

Credit Direct Materials Price Variance $2,204

Credit Cost of Goods Sold $25,612

  • To close direct materials variances to the cost of goods sold.

Data and Calculations:

Units of bookshelves produced = 3,040

Feet of board used = 22,040

Cost of board feet of wood = $271,092

Per Unit        Standard     Actual

Price               $12.20      $12.30 ($271,092/22,040)

Board feet        8              7.25 (22,040/3,040)

Learn more the computation of direct materials variances here: brainly.com/question/16048600

3 0
2 years ago
Assume you are in the business of producing and selling milkshakes. If you could produce more milkshakes with the same input, wh
poizon [28]

Answer:

Both increases

Explanation:

Suppose a person initially produces and sell some amount of milkshakes with the available resources.

But, if he will be able to produce and sell more quantity of milkshakes with the same level of resources then this will indicates that there is a rise in the productivity of this person and if the number of milkshakes sold increases then as a result profits increases at a same price level.

For Example:

Case 1:

Initially,

Person producing and selling = 20 units of milkshakes at a selling price of $10 each and cost of inputs used in the production = $50

Therefore, Profits = Total revenue - Total cost

                              = (20 units × $10 each) - $50

                              = $200 - $50

                              = $150

Case 2:

Now, we assumed that there is an increase in the productivity of this person. Cost of production and selling price of each milkshake remains the same.

Person producing and selling = 40 units of milkshakes at a selling price of $10 each and cost of inputs used in the production = $50

Therefore, Profits = Total revenue - Total cost

                              = (40 units × $10 each) - $50

                              = $400 - $50

                              = $350

Hence, there is an increase in the profits from $150 to $350.

6 0
3 years ago
White Company has two departments, Cutting and Finishing.
GaryK [48]

Answer:

Cutting = $10.99 per machine hour

Finishing= $15.28 per direct labour hours.

Explanation:

The question requests the predetermined overhead rate for Cutting department and Finishing department

Step 1: What is the formula for the pre-determined overhead rate

For the Cutting Department

Predetermined Overhead rate= The total fixed manufacturing Overhead/ Total Machine Hours +Variable Manufacturing Overhead rate per machine hour.

= $390,000/$43,400) + $2

= $10.99 per machine hour

For the Finishing Department

Predetermined Overhead rate= The total fixed manufacturing Overhead/ Total Labour Hours +Variable Manufacturing Overhead rate per machine hour.

= $496,000/43,000) + $3.75

= $15.28 per direct labour hours.

7 0
3 years ago
Whitney has an A.A. in early childhood education and wants a full-time job. She is a social person and wants to work in a fun en
dangina [55]

Answer:

C. She wants to work with a different group of adults.

Explanation:

Whitney has an associate degree in early childhood education, so she is qualified for the job, the pay is $35,000 which is above her least requirement and she likes to work with children which the company does so, however she does not want to work with such group of adults (employees) who are not comfortable working with the children as she is a social person and wants to work in a fun environment with happy people.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following is not something the HR specialist will discuss with a new employee?
    7·1 answer
  • The agency problem wherein ownership and control of a corporation are separate is associated with:_______
    15·1 answer
  • Preparing budgeted income statement.
    6·1 answer
  • Six Sigma process improvement efforts are carried out by project teams consisting of people serving in specialized roles such as
    11·1 answer
  • Charlie Chairs Inc., manufactures plastic moldings for car seats. Its costing system utilizes two cost categories, direct materi
    10·1 answer
  • Sheffield Inc. took a physical inventory at the end of the year and determined that $845000 of goods were on hand. In addition,
    12·1 answer
  • A fee collected by a real estate agent upon the sale of a property is
    12·1 answer
  • 15. Which one of the following statements is true? A. The maintenance margin is the amount of money you post with your broker wh
    9·1 answer
  • What are the three factors of producrion and what role does each factor play in the production of goods and services
    13·1 answer
  • The american economy is a(n) ________ economy, of an economy in which economic activities occur between the country and the inte
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!