1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
romanna [79]
3 years ago
14

A 1400 sq ft house is advertised for sale at a price of $125,000. What is the cost per square foot?

Mathematics
2 answers:
Alja [10]3 years ago
8 0
The cost is roughly $89 per square foot.

12500÷1400=89.28571429
mash [69]3 years ago
5 0
$89 per square foot, pretty simple all you do is just divide 125,00 by 1400.
You might be interested in
This is one thing in math I can't figure out.
Darya [45]

Answer:

12/9 and 4/3... Hit it in the calculator

5 0
2 years ago
Someone please help me with this geometry question!
adell [148]

Answer: SAS

Step-by-step explanation:

There are two pairs of congruent angles and the pair of angles formed by these sides are congruent.

5 0
2 years ago
Liam had $250. Then, he and his classmates bought a present for their teacher, evenly splitting the $p cost among the 24 of them
lord [1]

Answer:

The answer is 600-p/24

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Flora made 7 withdrawals of 275
djyliett [7]

Answer:

.......................

4 0
3 years ago
Decrease 18 tonnes by 30%
AVprozaik [17]
18 t - 18 t * 30% = 18 t - 17 * 0,3 = 18 t - 5,4 t = 12,6 t
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Dad, Anna, and Todd are walking in a city park together. While dad made 3 steps, Anna made 5 steps. For every 3 of Anna's steps,
    12·1 answer
  • Is 2/14 equivalent to 3/7 
    14·2 answers
  • The table below shows the ticket rates for whale watching trips offered by Orca Magic Tours: Age Ticket Price Under 3 years free
    10·1 answer
  • F(x) = 2x2 + 9x<br> Find f(10)
    6·1 answer
  • If xy is rational, must either x or y be rational?
    6·1 answer
  • At a local preschool, there is a ratio of 3 boys to every 4 girls. If there are 245 total preschoolers enrolled, how many boys a
    14·1 answer
  • 7. An administrator surveys a random sample of 48 out of 900 middle school students. Using the
    11·2 answers
  • Simplify to a single power of 5:<br><br> (5^4)^3
    7·1 answer
  • Aldo drove 845 miles in 13 hours.
    15·1 answer
  • Describe the zeros of the graphed function.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!