Unit price = total price / size
unit price for 25 ounce can :
$4.80 / 25 ounces = $0.192 per ounce
Answer:
<R=95 degrees (vertical angle theorem).
Step-by-step explanation:
Answer:
tan(-π/3) = -1.732050808
Step-by-step explanation:
Given in the question, we have to find the value of tan(-pi/3) or it can be written as:

where x is the exact value of the given tangent.
However, in this question, one may get confused and put the value of π = 3.14, which is wrong. The value given is in radians, which is used to measure angles, just like degrees.
To make it easier, lets convert the radians into degrees. We know that
π = 180°
-π/3 = -180/3 = -60°
Find x:
x = tan (-60°)
x = -1.732050808
Answer: Yes
Step-by-step explanation:
If the number of downloads of the standard version is x, and the high quality is x, 2.1*x+4.1*y=2761 (not 1010 due to that this is multiplied by 2.1 and 4.1, therefore representing the total amount of megabytes) In addition, there are 1010 total downloads, and it's either 2.1 MB or 4.1 MB, so x+y=1010.
We have
2.1x+4.1y=2761
x+y=1010
Multiplying the second equation by -2.1 and adding it to the first equation, we get 2y=2761-1010*2.1=640 and by dividing both sides by 2 we get y=320 downloads of the high quality version