Answer:
Steps
-x/3 >5
Multiply both sides by 3
3(-x/3)>5.3
Simplify
-X> 15
Multiply both sides by - 1 (reverse the inequality)
(-x)(-1)<15(-1)
Simplify
X< -15
so C is the answer
<em>Answer:</em>
<em>$0.38 per yard</em>
<em>Step-by-step explanation:</em>
<em>Step 1:</em>
Given; A 9-yard roll of string that costs $3.42.
Required; To find the unit price
<em> Step 2:</em>
Convert $3.42 to cents

<em>Step 3:</em>
<em>Find the unit price</em>




<em>Convert to dollars</em>


Hence the unit price is $0.38 per yard.
Answer:
32 dollars
Step-by-step explanation:
Correct answer should be= 1.5 hours.
Answer:
So x = 20
Step-by-step explanation:
AB + BC = AC sum of a segment is sum of its pieces
AB + AB = AC B is the midpoint, so AB = BC
2x + 2x = 3x + 20 putting in for AB (twice!) and AC
4x = 3x + 20 collect like terms
x = 20 subtract 3x on both sides.
Read more on Brainly.com - brainly.com/question/10838483#readmore