Four oranges cost 90 cents, an orange costs 90/4 cents, which is around 22.5 cents. Multiply this by 36 to get the cost of 3 dozen oranges, so 22.5 times 36 is 810, 810 cents, or 8.10 dollars.
Answer:
About 3.6 times greater.
Step-by-step explanation:
That is 1.793 * 10^8 / 5.01 * 10^7
= 1.793 / 5.01 * 10^(8-7)
= 0.36 * 10
= 3.6
Answer:
I think it's C, x-y-8=0
Step-by-step explanation:
Answer:
4/10
Step-by-step explanation:
0.4 is said by "four-tenths." Fractions are also said the same way. Notice how there is a four and a ten. This should be easier to help you make decimals in fraction form. The four would be the numerator and the ten would be the denominator, making the final answer 4/10.
Answer:
{(3,6),(2,1),(-8,4),(2,0)}
Step-by-step explanation:
when determining if a set of points is a function
determine if any of the x values or y values repeat. if they do then it is not a function because it will not pass the function like test. (which is where you can draw a line trough the function and it will hit more than once.
none if the x values repeat and none if the y values do either.
x values : 3,2,-8,2
y values: 6,1,4,0