1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hammer [34]
3 years ago
6

A baker is making bread rolls. He divides his dough into 8 equal pieces. He then cuts each one of these pieces into three, each

of which is a single bread roll. He sells the rolls in bags of 4. original dough is in one bag of rolls give your answer in its simplest form
Mathematics
1 answer:
stepladder [879]3 years ago
6 0

Answer:

6 bags

Step-by-step explanation:

8x3=24

24/4=6

You might be interested in
A car depreciated $2000 each year it was owned and driven. What type of depreciation is this?
Greeley [361]
Straight line depreciation, the value of the car is given by the following equation, where V is the value of the car, and O is the original value of the car, and x is the number of years since buying the car. V=O-2x This equation follows the form of a straight line, that is: y=mx+b
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP ASAP write an equivalent unit rate to running 5/4 a mile in 9 minutes
svetlana [45]

Answer:

The unit rate is 0. 14 miles per minute.

Hence, option a is correct.

Step-by-step explanation:

Given

Running of 5/4 a mile in 9 minutes.

To determine

The unit rate = ?

Given that the running 5/4 a mile in 9 minutes.

i.e.

Miles covered in 9 minutes = 5/4 or 1.25 miles

Miles covered in 1 minute = 1.25/9

                                           = 0. 14 miles per minute

Therefore, we conclude that:

The unit rate is 0. 14 miles per minute.

Hence, option a is correct.

6 0
3 years ago
21 is 30% of what number?
WARRIOR [948]

<u>Answer</u>:

21 is 30% of 70

<u>Explanation</u>:

We know that 100% is the original number.

Equation:

(21/30)*100

21/3 * 10

7 * 10

70 ....this is the answer, original number.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jake lives in San Mateo. He bought an item for $787.31 and when the clerk calculated the sales tax it came out to exactly
Tems11 [23]

not exactly sure what to round to. but if you're ruining to the nearest hundred it would be : 82.87 and to the nearest tenth is would be : 82.9 (:

6 0
3 years ago
What is the domain of the function​
frez [133]

Answer:

First option

Step-by-step explanation:

There's no value of x which makes the function undefined .

So x can take any real value

i.e. -infinity < x < +infinity

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which expressions are equivalent to 2(4f+2g)?
    14·1 answer
  • Mrs. Lopez found a dining table on sale for 45% off. If the
    13·2 answers
  • F(x) = x^2 is transformed to n(x) = 2/3 x^2
    9·1 answer
  • I need help can someone help
    12·1 answer
  • Answer the following please :)
    5·1 answer
  • what is the scale if the scale drawing area is 5 square inches and the actual area is 125 square feet
    8·1 answer
  • The 64-ounce carton of orange juice costs $4.69. Find the unit price per ounce to the nearest tenth of a cent.
    13·2 answers
  • I need it done asapp<br> Will give brainly!!
    13·1 answer
  • A student at a local college just completed 11 credit hours. His grade report is presented below.
    11·1 answer
  • Solve 3x+3/5&gt;=4/5<br><br> Answer:
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!