1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LekaFEV [45]
3 years ago
8

Ethical dilemma situation:

Business
1 answer:
Montano1993 [528]3 years ago
7 0
In my opinion she shouldn't release the "confidential" information. This may put her job at risk. And I wouldn't jeopardize myself for other people. Instead she may help them in other ways after they have been laid off.

Hope this helps ya!
You might be interested in
Hector works as an office assistant for a small, five-person software development start-up. Since it is a relatively new company
gladu [14]

Answer:

The correct answer is letter "A": emotion-focused cognitive coping.

Explanation:

Emotion-focused cognitive coping is a practice by which individuals relieve stressful situations by looking at the bright side of the problem. emotion-focused cognitive coping can be positive when the stressors relievers result in beneficial activities for the individuals (<em>journalizing emotions</em>) or negative when they affect the individuals' lifestyle (<em>drug or alcohol abuse</em>).

7 0
3 years ago
The price quotations of Treasury bonds in the Wall Street Journal show an ask price of 104.25 and a bid price of 104.125.
Andreas93 [3]

As a seller we would receive $1,041.25

<u>Solution:</u>

You may receive the bid price of the dealer, 104.125\% of $1,000, or $1,041.25

Prices of treasury bonds are expressed as par value amounts.  

The quote price of 104:25 means that the bond is priced at (104 + \frac{25}{100})\%= 104.25\% of the par value.  

Therefore, if the debt is $1,000, the dollar values to be charged by the borrower should be 1,000\times104.25\% = \$1,041.25

5 0
3 years ago
Someone help me please.... I really appreciate
satela [25.4K]
Personal goal: A personal goal I have is to be and active citizen to my community. Help others, pick up trash.

High school Goal: My high school goal is to graduate, so I can get into and Ivy League school.

Financial goal: My goal is to have enough money for my college tuition.
7 0
3 years ago
postal express is considering the purchase of a new sorting machine. the sales quote consists of quarterly payments of $37,200 f
Cloud [144]

The five-year sales quote includes quarterly payments of $37,200 at a 7.6% interest rate. The price of the acquisition is $614,184.40.

<h3>Do you mean by PMT payment?</h3>

PMT stands for "payment," therefore the name of the function. A PMT method can estimate your monthly payments, for instance, if you are looking for a $30,000 car loan with a two-year term and an annual interest rate of 7%.

<h3>In the fv formula, what is PMT?</h3>

PV = present value, and FV=PMT(1+i)((1+i)N - 1)/i Future Value (FV) Payment per period (PMT) I = percent per period interest rate N is the number of cycles.

Quarterly Payment = PMT = $37,400

Interest Rates = r = 7.6% per year = 0.076 per year = 0.076 / 4 = 0.019 per quarter

Number of years = 5 years

Number of Payment = n = 5 years x 4 quarters per year = 20 quarters

PV = PMT x (1 - [1 / (1 +r)^n]) / r

PV = $37,200 x (1 - [1 / (1 +0.019)^20]) / 0.019

PV = $614,184.40

Learn more about PMT: brainly.com/question/12890163

#SPJ1

5 0
2 years ago
Varto Company has 12,600 units of its sole product in inventory that it produced last year at a cost of $31 each. This year’s mo
grandymaker [24]

Answer:

It is more profitable to sell the units as-is.

Explanation:

Giving the following information:

Number of units= 12,600

Varto has two alternatives for these items:

(1) they can be sold to a wholesaler for $13 each

(2) they can be processed further for $272,300 and then sold for $34 each.

The first cost of $31 is a sunk cost, it will remain no matter which option is chosen. We will not take it into account for the decision making process.

Option 1:

Effect on income= 12,600*13= $163,800

Option 2:

Effect on income= 12,600*34 - 272,300= $156,100

It is more profitable to sell the units as-is.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The country of Yokovia does not trade with any other country. Its GDP is $20 billion. Its government collects $2 billion in taxe
    7·1 answer
  • ____________ is not an important middleware standard. CORBA (Common Object Request Broker Architecture Distributed Computed Envi
    12·1 answer
  • $1,621,000 and will produce $307,000 per year in years 5 through 15 and $570,000 per year in years 16 through 25. The U.S. gold
    8·1 answer
  • Why does a business often reach a point at which adding more resources does not increase productivity or profits at the same rat
    7·1 answer
  • Maurice has the following utility function: U (X Y) =20X+80Y-X^2-2Y^2, where X is his consumption of CDs with a price of ​$11 an
    9·1 answer
  • What is an accurate definition of an ability?
    12·2 answers
  • Why is it important to study public finance
    8·2 answers
  • suggest one strategy businesses can use to deal with each of the following socio economic issues : illiteracy , dumping and inef
    15·1 answer
  • A study of college graduates involves three variables: income level, job satisfaction, and one-way commute times to work. List s
    9·1 answer
  • A memo is a copy of a document transmitted via phone line using a facsimile machine.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!