1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jek_recluse [69]
2 years ago
15

One of the great mysteries of the world is my hotdogs and hotdog buns come in packages of different sizes hotdogs come in packs

of eight and burns came in packs of 12 at your local store what is the least number of each you can buy in order to have a equal number of hot dogs and buns
Mathematics
1 answer:
V125BC [204]2 years ago
7 0

Answer:

3 pack of hot dogs and 2 pack of buns 24

Step-by-step explanation:

hot dogs come in packs of 8

burns came in packs of 12

what is the least number of each you can buy in order to have a equal number of hot dogs and buns

so to get equal number

we have to look for the LCM of 8 and 12 = 24

therefore the packs will be equal to product

hot dogs come in packs of 8 = 8*3 = 24

burns came in packs of 12 = 12 *2 = 24

therefore, 3 pack of hot dogs and 2 pack of buns 24

You might be interested in
-What is the arc length when _ = 2 pi over 3 and the radius is 8 cm?
Brut [27]
The answer is X= Rx Teta, X is the arc length
so the answer is <span>16 pi over 3cm

</span>
5 0
3 years ago
I NEED HELP PLEASE FAST ILL PICK BRAINLIEST AND A LOT OF POINTS PLZ
Strike441 [17]

Answer:

a=38, b=54 ,c=54

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brand X costs $1.65 for 11 ounces. Brand Y costs 2 cents more per ounce. What is the cost of 15 ounces of brand Y?
34kurt

Answer:

$2.25

Step-by-step explanation:

You can find the answer by setting up a simple equation.

Brand X is 1.65 for 11 ounces

we can find the cost of one ounce of Brand X by using division

1.65/11

.15

this means that for every ounce of Brand X, it costs 15 cents

Since brand Y costs two cents more per ounce that would make it be 17 cents per ounce

now all you need to do is multiply and solve.

.15 * 15 = $2.25

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
7/3*+1/3=4+5/3x this is a test pls helppp
Andreyy89

Answer:

I am sorry. To answer a test is against the Honor Code, I cannot help you.

Step-by-step explanation:

Remember PEMDAS :)

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What time was it 2017 minutes after the beginning of January 1
lyudmila [28]

Answer: what do you mean

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Choose all items which are true.
    8·1 answer
  • Find the total cost if wacky widget company makes 350 widgets
    12·1 answer
  • Explain how deductive reasoning is used to prove an argument.
    5·1 answer
  • Suppose someone tells you that she has a triangle with sides having lengths 2.6, 8.1, and 8.6. Is this a right triangle? Why or
    6·1 answer
  • Find MO and PR <br> .......................
    7·1 answer
  • A group of five people are selected at random. What is the probability that two of them were born on the same day of the week? (
    6·1 answer
  • What is 12/25 divided by 4
    12·2 answers
  • hey its me again. need help.... pls.... i forgot how to give brainliest so lol. anyways, 50 pts to whoever answers! thx loves. ​
    12·2 answers
  • HALP !) POINTS ILL BRAINLIST WHOEVER IS RIGHT I DONT NEED EXPLAIATION ITS FINE
    6·1 answer
  • DEEPAK BUYS A BASKET FOR RS . 150 . He sells the BASKET for RS. 225 . FIND HIS GAIN OR LOSS​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!