Answer:
The cost of the mug is of $6.50.
Step-by-step explanation:
The cost of the mug and r refills is given by the following equation:

Cost of the mug:
The cost of the mug is found when no refills are bought, that is, C when
, which is 

The cost of the mug is of $6.50.
The answer is 4 units. The distance between the two points of B and C is equals 6-4=2, because the y is the same. According to the question, the BC is equals 0.5*B'C'. So the length of B'C' is 2/0.5=4 units.
In 3 1/2 lb is the same as 7 of 1/2 lb so
2.80/7= $0.4 per 1/2 lb
One pound costs 0.4•2= $0.8
Chrissy's score = c
Twice means multiply by 2
twice Chrissy score = 2c
the sum of 22 and twice Chrissy score: 22+2c
Answer:
Side side side
angle side angle
Hypotenuse leg
side angle side
CPCTC
ANGLE ANGLE SIDE
Step-by-step explanation: