1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
san4es73 [151]
3 years ago
10

Contact Process: What safety, cost, or other considerations prevent most industrial applications from using the most ideal condi

tions for high yield of the product?
Provide a short paragraph providing some historical background. Why is, or was, this an important chemical process?
I just need some help, please.
Business
1 answer:
Margaret [11]3 years ago
5 0
So here is the answer of the given question above:
In terms of economics, Harber's process takes a huge amount of capital. Initially, the process demands for a very high pressure and this is very expensive to produce. Second, the company would need to establish extremely sturdy pipes and containment vessels to endure the very high pressure, in order to produce this required condition; the building process is very costly as well as the maintenance. Hope this answer helps.
You might be interested in
Scientists assign each kind of organism a universally accepted name in the system known as:.
Viefleur [7K]

Answer:

Binomial nomenclature.

Explanation:

What is Binomial nomenclature?

a system for giving each organism a two-word latin name that consists of the genus name followed by the specifies name taxonomy.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Soriano Company had net sales of $300,000 for the month (after returns and allowances of $1,500 and sales discounts of $3,250).
Yanka [14]

Answer:

Ending Inventory  $ 64,000

Explanation:

To define the final inventory of the company it's necessary to find the cost of good of the period.  

As the company had a 43% of gross profit, it means that for every dollar of sales we have 0,43 dollar of Gross Profit, with this value is possible to know the total cost of the goods sold during the period, that it's the difference between Sales Revenue and Gross Profit.  

Total Sales Revenue had to be the net value after returns and discounts as it's detailed.  

Income Statement  

Sales revenue        $ 300,000  

Cost of goods sold  -$ 171,000  

Gross Profit            $ 129,000 43%

Beginning Inventory  $ 60,000

Purchases                  $ 175,000

Cost of goods sold  -$ 171,000

Ending Inventory    $ 64,000

7 0
3 years ago
5. Calculate sales revenue and gross profit under each of the four methods. (Round weighted-average cost amounts to 2 decimal pl
Zigmanuir [339]

Complete Question:

The Company has the following transactions related to its top-selling Mongoose mountain bike for the month of March. The Company uses a periodic inventory system.

Date Transactions Units Unit Cost Total Cost

March 1 Beginning inventory 20 $230 $4,600

March 5 Sale ($360 each) 15

March 9 Purchase 10 250 2,500

March 17 Sale ($410 each) 8

March 22 Purchase 10 260 2,600

March 27 Sale ($435 each) 12

March 30 Purchase 8 280 2,240

For the specific identification method, the March 5 sale consists of bikes from beginning inventory, the March 17 sale consists of bikes from the March 9 purchase, and the March 27 sale consists of four bikes from beginning inventory and eight bikes from the March 22 purchase.

Required:

a. Calculate ending inventory and cost of goods sold at March 31, 2015, using the specific identification method. The March 5 sale consists of bikes from beginning inventory, the March 17 sale consists of bikes from the March 9 purchase, and the March 27 sale consists of four bikes

from beginning inventory and eight bikes from the March 22 purchase.

b. Using FIFO, calculate ending inventory and cost of goods sold at March 31, 2015.

c. Using LIFO, calculate ending inventory and cost of goods sold at March 31, 2015.

d. Using weighted-average cost, calculate ending inventory and cost of goods sold at March 31, 2015.(Round your intermediate and final answers to 2 decimal places.)

e. Calculate sales revenue and gross profit under each of the four methods.

Answer:

The Company

Ending Inventory:

a. Specific Identification:

Beginning inventory 1 * $230 = $230

March 9 purchase  2 *  $250 =  500

March 22 purchase 2 * $260 = 520

March 30   Purchase 8 * $280 =2,240

Total value of inventory 13 units = $3,490

Cost of goods sold = Cost of goods available for sale Minus Ending Inventory

= $11,940 - $3,490

= $8,450

b. FIFO:

March 22   Purchase     5   260     1,300

March 30   Purchase     8   280    2,240

Ending Inventory          13           $3,540

Cost of goods sold = Goods available for sale Minus Ending Inventory

= $11,940 - $3,540

= $8,400

c. LIFO:

Ending Inventory:

March 1  Inventory     13    $230         $2,990

Cost of goods sold = Goods available for sale Minus Ending Inventory

= $11,940 - $2,990

= $8,950

d) Weighted -Average Cost:

Ending Inventory = $248.75 * 13 = $3,233.75

Cost of Goods Sold = $248.75 * 35 = $8,706.25

                                     Specific          FIFO         LIFO         Weighted

                               Identification                                           Average

Sales                           $13,900       $13,900      $13,900       $13,900.00

Cost of goods sold        8,450           8,400         8,950         $8,706.25

Gross profit                 $5,450         $5,500      $4,950          $5,193.75

Explanation:

Dat and Calculations:

Shop uses periodic inventory system

Date           Transactions               Units      Unit Cost    Total Cost   Total

March 1      Beginning inventory     20          $230         $4,600       Sales

March 5     Sale ($360 each)                   15   $360                          $5,400

March 9     Purchase                       10            250           2,500

March 17    Sale ($410 each)                   8     $410                           $3,280

March 22   Purchase                      10            260           2,600

March 27   Sale ($435 each)                12     $435                         $5,220

March 30   Purchase                      8             280           2,240

Total Goods available for sale     48   35                     $11,940   $13,900

Ending Inventory = 13 (48 - 35)

Weighted average cost = Cost of goods available for sale/Units of Goods available for sale

= $11,940/48 = $248.75

Specific Identification:

March 5 sale 15 consists of bikes from 15 beginning inventory Bal 5 - 4 = 1

March 17 sale 8 consists of bikes from the March 9 purchase  Bal  = 2

March 27 sale 12 consists of four bikes from beginning inventory and eight bikes from the March 22 purchase Bal  = 2

Ending Inventory:

Specific Identification:

Beginning inventory 1 * $230 = $230

March 9 purchase  2 *  $250 =  500

March 22 purchase 2 * $260 = 520

March 30   Purchase 8 * $280 =2,240

Total value of inventory 13 units = $3,490

FIFO:

March 22   Purchase     5   260     1,300

March 30   Purchase     8   280    2,240

Ending Inventory          13           $3,540

LIFO:

March 1      Beginning inventory     13    $230         $2,990

Weighted-Average Costs:

Ending Inventory = $248.75 * 13 = $3,233.75

Cost of Goods Sold = $248.75 * 35 = $8,706.25

5 0
3 years ago
Other things equal, an increase in productivity will Multiple Choice reduce aggregate supply and increase real output. reduce bo
leva [86]

Answer:

increase both aggregate supply and real output.

Explanation:

A rise in productivity makes it possible for each and every firm to rise the greater amount of output. due to this  aggregate supply will rise which will lead to increase in the real output.

Also the rise in productivity increase the aggregate supply and the AS curve would be shifted to right that rise the real output but reduce the level of the price in the new equilibrium output level

Therefore the above represent the answer  

6 0
3 years ago
Consumption is $5.5 trillion, investment is $1 trillion, government expenditures are $1.5 trillion, transfer payments are $.5 tr
hammer [34]
<span>GDP = C + I + G + NX = $5.5 trillion + $1 trillion + $1.5 trillion + $.75 trillion - $1.25 trillion = $7.5 trillion

Business is hard T^T</span>
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of these is an example of a tax on consumption?
    9·2 answers
  • Singapore​'s real GDP was 188 billion dollars in 2005 and 196 billion dollars in 2006. The population was 4.4 million in 2005 an
    14·1 answer
  • CII, Inc., invests $630,000 in a project expected to earn a 12% annual rate of return. The earnings will be reinvested in the pr
    14·1 answer
  • The substitution effect is the concept that if the price of x goes ________ , there will be an increase (shift right) to x away
    12·1 answer
  • Two Stage ABC for Manufacturing
    8·1 answer
  • Sales $9,600,000 Variable Expenses 6,810,000 Contribution Margin 2,790,000 Fixed Expenses 1,926,000 Net Operating Income $ 864,0
    7·1 answer
  • Comparing ABC and Plantwide overhead Cost Assignments Wellington Chocolate Company uses activity-based costing (ABC). The contro
    10·1 answer
  • Why is good judgement important to making budgeting decisions
    14·2 answers
  • A manager from a developing country is overseeing a multinational’s operations in a country where drug trafficking and lawlessne
    11·1 answer
  • Circle or highlight the correct answer choice: If you have a high credit score, you are more / less likely to get approved for a
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!