I cant see it is blury try to take another picture
Answer:
x=11
Hope this helps :)
Step-by-step explanation:
Multiply the amount of the notebooks which is 3, by the cost of the notebook, which is $15.85. that is $47.55.
to find how much it costs with the coupon, do the notebook cost and subtract that by 0.75
$47.55 - 0.75 = $46.8
Answer:
To find the cost per yard, divide the cost by the amount:
p: 6.25 / 6.5 = 0.96 --> The cost per yard is $0.96
r: 3 /4 = 0.75 --> The cost per yard is $0.75
b: 8.1 /8.5 = 0.95 --> The cost per yard is $0.95
s: 7.2 / 6 = 1.2 --> The cost per yard is $1.20
In order from cheapest to most expensive:
Red
Brown
Purple
Silver
The volume of the given trapezoidal prism is 312 cubic units.
Step-by-step explanation:
Step 1:
To find the volume of a trapezoidal prism, we multiply the area of the trapezoidal surface with the height of the prism.
The area of a trapezoidal surface, 
a and b are the lengths of the upper and lower bases and h is the height of the trapezoid.
For the given trapezoid, a is 5 units long and b is 8 units long while height, h is 4 units.
The area of the trapezoidal surface, 
So the area of the trapezoidal surface is 26 square units.
Step 2:
To determine the volume of the prism, we multiply the area of the trapezoidal surface with the height of the prism.
The area is 26 square units and the height of the prism is 12 units.
The volume of the prism, 
The volume of the given trapezoidal prism is 312 cubic units.