1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
prohojiy [21]
2 years ago
11

What is 15,472 rounded to the nearest thousand

Mathematics
2 answers:
Arada [10]2 years ago
6 0

It would just be 15,000 right?  

Step-by-step explanation: Because if its in the thousands place the 4 is less than the 7

posledela2 years ago
4 0

Answer:

15,000

Step-by-step explanation:

You can't round it upwards, so it remains the same.

You might be interested in
Heyyyyyy , Can you please help me with this
erik [133]

Answer:

19 houses

Step-by-step explanation:

90*(2/5)=36

90-36=54

54*(2/3)=37

54-37=19

8 0
2 years ago
May someone please help me with this
slega [8]
This is confusing trying PHOTOMATH
8 0
2 years ago
Emma has 18 yellow flowers and 30 white flowers she wants to split them into vases in equal groups what is the largest number of
Julli [10]
6, it’s because 6x5=30 6x3=18.
3 0
3 years ago
Need help math problem give you 5 stars and a good rating if you do this
Mazyrski [523]

Answer:

Add 9.6 then divide by 3.2

8 0
2 years ago
May I ples have a little help pless <br> Simplify using the laws of exponents<br> [2^4/2^ 3]^5
xxMikexx [17]

\left[\dfrac{2^4}{2^3} \right]^5  \\\\\\=[2^{4-3}]^5\\\\=[2^1]^5\\\\=2^5\\\\=32

5 0
2 years ago
Other questions:
  • In relation t a functions? Is the inverse of relation t function
    12·1 answer
  • Stephen earns $17 an hour (h) at his job. This week, he had to buy a new uniform shirt for $25. He had $825 left of his paycheck
    10·1 answer
  • A computer programmer worked for 10 hours and earned $70, which is a of $__ per hour
    13·1 answer
  • Which number is irrational
    7·1 answer
  • Alguien me puede explicar los binomios en matematica, porfavor :)
    10·1 answer
  • Leah had 50 stickers . she gave 1/2 two her sister and 2/5 to her brother how many does she have left​
    5·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.60 for 6 muffins. What is the price per dozen?
    10·2 answers
  • Find the sum.<br> (1/5x-5)+(2/5x-6)=
    13·1 answer
  • Can anyone help? i suck at math lol
    15·1 answer
  • ONLY ANSWER IF YOU KNOW HOW TO DO THIS.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!