1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sonja [21]
3 years ago
13

Read the sentence carefully. Which revision corrects the error? Joseph chose not to practice his most important piece his solo.

Joseph chose not to practice: his most important piece his solo. Joseph chose not to practice his most important: piece his solo. Joseph chose not to practice his most important piece: his solo. Joseph: chose not to practice his most important piece his solo.
English
2 answers:
Daniel [21]3 years ago
8 0

Answer:

the second to last one*

Explanation:

zmey [24]3 years ago
3 0

Answer:

Without any doubt, the correct answer is:

Joseph chose not to practice his most important piece: his solo.

Explanation:

You might be interested in
Prestige, borrowed from French, is derived from Latin praestigium, meaning illusion, or juggler's trick.
dusya [7]

The correct answer is A, amelioration. In linguistics pejoration is a term used to signify how a word's meaning becomes downgraded and goes from having a positive meaning to having a negative meaning. Amelioration is a reverse term, it is a phenomenon where one word over time acquires a more positive meaning, as is the case with prestige, which now has a positive connotation.

6 0
3 years ago
Which graphic organizer would be the least suitable in explaining the procedure?
tigry1 [53]

Answer: The answer is D, a Venn Diagram

Explanation:

I took the test on edge and i got it correct. A KWL chart , a flow chart , and an outline all are very helpful at explaining and demonstrating how this type of procedure works. I know I am a few days late but I hope this helps anyone else.

4 0
3 years ago
3.) Which is the better buy? $3.40 for a 12 ounce bag of chips or $.75 for a 3 ounce bag of chips?​
Anna35 [415]

Answer: it would be better to buy the 3 ounces because it’s cheaper. If you multiply .75 times 4 it would come out to 3.00 saving you 40 cents. .75 if the cost of a 3 ounce bag and 4 is how many times 3 goes into 12.

7 0
3 years ago
What was one objection of the ayatollahs to the rule of the shah of iran?
Elis [28]
<span>Reduced influence of religion on the government. The ayatollahs are radical Shia Muslims. They were/are desperate to inflict Shia Islam at every level on their civilians. 
</span>
Hope I helped :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the sentence below, what is the purpose of the phrase "the stars winking at him"?
Sav [38]
I think that the answer is B b/c the first and last answer make no sense and it says that he walked in a buzz of excitement which made me think of choice b
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Which sentence uses correct punctuation?
    9·2 answers
  • Which sentence is punctuated correctly?
    5·1 answer
  • But as he forged along he saw to his great astonishment that all the lights were in one enormous building…
    8·2 answers
  • Which is a more effective way to improve your spelling? memorizing rules or frequent reading
    6·2 answers
  • Royal<br>says,"I am going to be king."<br>​
    6·1 answer
  • Use sidle in a sentence
    9·2 answers
  • Read the underlined sentence in the paragraph
    6·1 answer
  • What is the adverb in the sentence, i'm so glad you can come to the party
    6·2 answers
  • That crayon is broken but you may borrow it
    12·1 answer
  • As a diagnostic evaluation of your writing skills, provide a well-organized, multi-paragraph writing sample that addresses the t
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!