1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PilotLPTM [1.2K]
3 years ago
15

What are five costs related to business?

Mathematics
1 answer:
ANTONII [103]3 years ago
7 0

Answer:

Advertising and promotion.

Borrowing costs.

Employee expenses.

Equipment and supplies.

Insurance, license, and permit fees.

Research expenses.

Technological expenses.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A pizza maker can make 8 pizzas in 12 minutes. What is the pizza maker's unit rate?
Mrrafil [7]
1 Pizza Every 1.5 Minutes
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Triangle B is the Pre-Image. Write the letters in order for the following clues. 1) Which image is a 180⁰ rotation and a transla
aleksklad [387]
Did you go to the link to find the answer
3 0
2 years ago
What estimate can you make for 1/2 and 4/6?
densk [106]
1/2 would be rounded to 1 and 4/6 would be rounded to 1
5 0
3 years ago
HELP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Lelu [443]

Answer:

25\pi Or 78.5 units³

Step-by-step explanation:

1/3πr²h

1/3xπx25x3=25π or 78.5

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
When the temperature of an object increases, what happens to the kinetic energy of the particles in the object?
valentina_108 [34]
C.) It increases ............
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • in an aquarium 2/5 of the fish are surgeonfish. of these three fourths are yellow tangs what fraction of all fish in the aquariu
    9·1 answer
  • If A ⊂ B, then A ∩ B = A ∪ B.
    12·2 answers
  • What property of equality is 15v-55=-10
    6·1 answer
  • Graph the line y = 2x.
    9·1 answer
  • X^2-5x=-4 line of symmetry
    12·1 answer
  • Hich would be a good statistical question Alexandra could have used to create the tally chart? How many people read three books
    12·1 answer
  • Please help me with this math!
    11·1 answer
  • I really need help with this question thanks
    10·1 answer
  • Aliya buys p pounds of apples for $2 per pounds. Write an algebraic expression to find the total cost?
    10·1 answer
  • Lily charges $60 for 5 tutoring sessions. What is the cost PER session?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!