1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rzqust [24]
3 years ago
9

1) One month Jamie spent 1/4 of his money allowance on clothes, 1/2 of his money on going out with his friends and saved the res

t. Write the ratio he spent on clothes, going out and savings as a ratio in its simplest form.
2) A gardener wants her flowerbed to be 40% pansies, 25% roses and the rest tulips. b) She plants 32 pansies and 20 roses. How many tulips does she need to plant?
Mathematics
1 answer:
____ [38]3 years ago
8 0

Answer:1) 1:2:1

2) 28 tulips

Step-by-step explanation:

2) 40:25:35

32:20:28

You might be interested in
Match each graph to the equation of its line.
miskamm [114]

Answer:

the first graph is y=4x-4

the second is y=x+2

the third is y=-2x-4

the fourth is y=-x+2

Step-by-step explanation:

please rate and mark brainliest if correct :>

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me with this math question
Salsk061 [2.6K]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Cesar can hike at 3 1/3 miles in 2 hours. Bella can hike 1/3 mile in 1/4 hour.
Svetlanka [38]

Answer:

Cesar goes 1 2\3 miles in an hour

Bella goes 1 1\3 miles in an hour

Cesar is hiking faster

Step-by-step explanation:

Cesar: you half 3 1\3 because you need to half the time of 2 hours to determine how far he goes in an hour. 3 1\3 halved is 1 2\3

Bella: You must multiply 1\3 4 times in order to get the 1\4 hour to a whole hour. 1\3 4 times is 1 1\3.

Speed: Cesar goes 1 2\3 mph while Bella goes only 1 1\3 therefore Cesar is going faster

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
BRAINLIEST AND STARS
IrinaK [193]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hi please can you help me this is a new topic and I’m very confused
olchik [2.2K]

Answer: the large jar is cheaper

Step-by-step explanation:

If you divide the £1.54 by 440g and £1.26 by 340g, you'll find which one is cheaper per gram :

1.54/440 = 0.0035

1.26/340 = 0.0037

So, by comparing both prices/gram, you've found that the large jar is cheaper.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • If circle B has a radius of 4 and mAC =36, what is the area of the sector ABC?
    15·2 answers
  • 5 x 12 + 25 x 23^(2 * 3 +5)
    12·2 answers
  • Simplify the expression (x+5)(-7)
    7·2 answers
  • The table shows the monthly rainfall at a measuring station. What is the mean monthly rainfall? Round your answer to the nearest
    8·2 answers
  • I am in a subset of rational numbers, I am not negative, I am a whole number, I am not a natural number, what number am I?
    6·1 answer
  • Please help. I’ll mark you as brainliest if correct
    9·1 answer
  • A 450-square-foot apartment in New York City costs $540,000. What is the price per square foot?
    15·1 answer
  • Need help asap please!!
    13·1 answer
  • At some moment in time, a culture of bacteria contains 100 bacteria. After one hour, there are 300
    11·1 answer
  • Sara used a total of 1 cup of liquid for a recipe. She used 2/5 cup of vinegar, and the rest of the liquid she used was milk.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!