1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stiv31 [10]
3 years ago
11

Lee watches TV for 2 hours per day. During that time, the TV consumes 250 watts per hour. Electricity costs (10 cents)/(1 kilowa

tt-hour). How much does Lee's TV cost to operate for a month of 30 days?
Mathematics
1 answer:
vladimir1956 [14]3 years ago
6 0

Answer:

$1.5

Step-by-step explanation:

Lets us first calculate energy consumed by TV in 30 days.

Energy consumed by TV in one hour : 250 watts.

TV operated 2 hours a day

so energy consumer by TV in a day = 250 * 2 watts = 500 watts hour

Energy consumed by TV in 30 day = energy consumer by TV in a day * 30

         = 500*30 watts = 15,000 watt-hour

Convert total energy consumed in kilo watt hour  

we know that one kilowatt hour = 1000 watt-hour

Thus, 15,000 watt-hour = 15,000/1000 kilowatt-hour = 15 kilowatt-hour

________________________________

cost of electricity = 10 cents per   kilowatt-hour

cost of electricity for 15 kilowatt-hour = 15* cost of electricity for one  kilowatt-hour( which is 10 cents)

=>15*10 = 150 cents

As $1 = 100 cents

hence 150 cents = $150/100 = $1.5 .

Thus, it cost $1.5 to to operate for a month of 30 days.

You might be interested in
The table of values represents a linear function g(x), where x is the number of days that have passed and g(x) is the balance in
katovenus [111]

Answer:

Here is your answer

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Not all tiles will be used.
quester [9]

Answer:

Part 1) The price of a USB memory, stick selling at a 21% discount of its market price (m) ------> 0.79m

Part 2) The price or a CD that sells for 21% more than the amount (m) needed to manufacture the CD -----> 1.21m

Part 3) The final value of a painting after its initial value m, increases by 2/5 -----> \frac{7}{5}m

Part 4) The total number of markers that Nancy has if she gives away 2/5 of her m markers to Amy ----->  \frac{3}{5}m

Step-by-step explanation:

Part 1) The price of a USB memory, stick selling at a 21% discount of its market price (m)

we know that

100% is the market price m

100%-21%=79%

79%=79/100=0.79

so

The price of a USB memory with a 21% discount of its market price is equal to multiply m by 0.79

(0.79)*m=0.79m

Part 2) The price or a CD that sells for 21% more than the amount (m) needed to manufacture the CD

we know that

100% is the amount m

100%+21%=121%

121%=121/100=1.21

so

The price or a CD that sells for 21% more than the amount (m) is equal to multiply m by 1.21

(1.21)*(m)=1.21m

Part 3) The final value of a painting after its initial value m, increases by 2/5

we know that

100% is the initial value m

2/5=0.40=40%

100%+40%=140%

140%=140/100=1.4

Convert to fraction

1.4=14/10=7/5

so

The final value is equal to m multiplied by 7/5  

\frac{7}{5}m

Part 4) The total number of markers that Nancy has if she gives away 2/5 of her m markers to Amy

we know that

100% is the number of makers m

2/5=0.40=40%

100%-40%=60%

60%=60/100=0.6

Convert to fraction

0.6=6/10=3/5

The total number of markers that Nancy has is equal to multiply m by 3/5

so

\frac{3}{5}m

3 0
3 years ago
-7 1/3 written as a fraction is _____.<br><br>-10/3<br><br>-21/3<br><br>-22/3<br><br><br><br><br>​
tangare [24]

Answer:

-22/3

Step-by-step explanation:

I'm assuming you want the improper fraction of -7 1/3.

Multiply the denominator of 1/3 (which is 3) by -7, which should give you -21. Add the remaining of the numerator of the fraction, (which is 1) to get -22. Put that over 3, and you get -22/3.

here's the work:

-7 1/3

= -(21+(-1))/3

=-22/3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ms Sitson bought 10 pounds of candy for $12 what was the cost of the candy per dollar
ivolga24 [154]

Answer:

the cost of candy per dollar is $1.2

Step-by-step explanation:

divide 12 by 10 and to make sure you can multiply 1.2 to 10

4 0
3 years ago
Find the value of x if log3 625=x<br>​
ira [324]

Given:

The equation is

\log_3625=x

To find:

The value of x.

Solution:

We have,

\log_3625=x

It can be written as

\log_3(5)^4=x

4\log_3(5)=x              [\because \log x^n=n\log x]

4\dfrac{\log (5)}{\log (3)}=x               [\because \log_ab=\dfrac{\log_xb}{\log_xa}]

4\times \dfrac{0.69897}{0.47712}=x

x\approx 5.8599

Therefore, the value of x is about 5.8599.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 60 min is 20 percent of blank min
    12·1 answer
  • There’s more answers but I need help?¿
    14·2 answers
  • 3. The cost of a ticket twill be no more than $26.
    9·1 answer
  • What is the slope of the line?
    9·1 answer
  • For every 9 customers, the chef prepares 2 loaves of bread. How many loaves are needed for 63 customers?
    8·2 answers
  • Factor completely.
    9·2 answers
  • Can someone plz help me!!! 5-7?!
    9·2 answers
  • 1. Christina drew a scale model of an Olympic-size swimming pool using a
    11·1 answer
  • C) If the speed of the car is tripled, what will happen to the time taken?
    13·2 answers
  • Add.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!