1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tems11 [23]
2 years ago
5

The output or possible values you could get as a result from an expression or equation.

Mathematics
1 answer:
Alex73 [517]2 years ago
4 0

Answer:

The Solution Set

Step-by-step explanation:

Despite missing some context, the output we could get as result of an expression/equation it is what we call a Solution set. A set which makes the initial statement of equation/expression true, therefore valid.

x^{2} -7x+12=0\\(x-3)(x-4)=0\\S=\{3,4\}

Therefore, the elements of the Solution set, 3 and 4 when plugged into the equation make the statement of the quadratic equation true.

(3)^{2}-7(3)+12=0\\-12+12=0\\0=0

You might be interested in
Approximately how many of the world’s volcanoes occur along the Ring of Fire? 60 to 70 percent 70 to 80 percent 80 to 90 percent
d1i1m1o1n [39]

Answer:

About 70 to 80%

Step-by-step explanation:

About 70 to 80% of the world total volcanoes occur along the fire ring, The ring of fire is present near the pacific ocean the countries like Chile ,Japan and the island which are present near the pacific ocean are come under the fire ring , the ring of fire is very active in nature this is the reason most of the volcanoes and earthquakes occur here  

6 0
3 years ago
Alejandro loves to go to the movies. He goes both at night and during the day. The cost of a matinee is 7 dollars. The cost of a
saw5 [17]

Answer:

<u>Alejandro went to 8 matinee shows and 4 evening shows.</u>

<u>Our system of equations:</u>

<u>x + y = 12</u>

<u>7x + 12y = 104</u>

Correct statement and question:

Alejandro loves to go to the movies. He goes both at night and during the day. The cost of a matinee is 7 dollars. The cost of an evening show is 12 dollars.

Alejandro went to see a total of 12 movies and spent $ 104. How many of each type of movie did he attend? Write a system of equations.

Source:

Previous question that can be found at brainly

Step-by-step explanation:

Step 1:

Let x to represent the number of matinee shows Alejandro went to.

Let y to represent the number of evening shows Alejandro went to.

Now, let's write our system of equations:

x + y = 12

7x + 12y = 104

*********************

x = 12 - y

*********************

7 (12 - y) + 12y = 104

84 - 7y + 12y = 104

5y = 104 - 84

5y = 20

y = 20/5

<u>y = 4 ⇒ x = 12 - 4 = 8</u>

<u>Alejandro went to 8 matinee shows and 4 evening shows.</u>

4 0
3 years ago
Use a table to show the sample space of two-digit numbers using the digits 1,4,5,9. Use the column label as the tens digit and t
Lesechka [4]

Answer:

19

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Use the function below to find f(4).<br> f(x)= 1/3•4^x
kenny6666 [7]

Answer:

f(4) = 85 1/3 or 85.333...

Step-by-step explanation:

To find f(4), you must substitute 4 in place of x whenever x appears:

f(x) = \frac{1}{3} * 4^{x}

f(4) = \frac{1}{3} * 4^{4}

Next, simplify the exponent:

f(4) = \frac{1}{3} * 256

Finally, multiply:

f(4) = 85 1/3 or 85.333...

5 0
3 years ago
ANSWER IF YOU KNOW THE ANSWER!!! I WILL GIVE BRAINLIEST BTW!!!!!!!!!!!!!
AURORKA [14]

im pretty sure its c

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • ) order of operation (11 x 3 + 2²)- 5
    14·2 answers
  • A blazer cost $38 and you pay $39.90. how much is the sales tax rate
    5·1 answer
  • john found a pair of jeans that cost $55.00. If he had a 10%-off coupon, how much would the jeans cost?
    10·2 answers
  • Thompson Alberts purchased a pack of 12 pencils for $4.99. What is the unit price per pencil rounded to the nearest tenth of a c
    5·2 answers
  • Last time Martha made fruit punch, she used x cups of pineapple juice and y cups of cranberry juice. What expression represents
    5·1 answer
  • Can someone answer this question please?
    12·1 answer
  • Bill lent some money to his two brothers. He wrote down the amounts so he would not forget. The list shows the younger brother w
    10·1 answer
  • Correct answer will get brainliest!! A rectangular prism has dimensions of 8 cm by 9 cm by 10 cm. What is its volume?
    15·2 answers
  • Because you want to prepare and serve the healthiest food possible you monitor the fat and calorie continent of items on your me
    5·1 answer
  • The cost of a gallon of gas increased from $3.54 to $3.87 over the weekend. What is the percent increase for the cost of gas, ro
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!