1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrei [34K]
3 years ago
9

Simplify the product –8(–9) A.71 B.74 C.72 D.70

Mathematics
2 answers:
Fittoniya [83]3 years ago
5 0

Answer:

the answer is 72....

- × - = +

lesya [120]3 years ago
5 0
The answer for your question would be C.
You might be interested in
Susan has 4 gallons of juice. how many cups of juice does she have?
liraira [26]
1 gallon= 16 cups 
1=16     2=16    3=16    4=16    
16*4=64




7 0
3 years ago
In a bag there are five red marbles four blue marbles what is the probability of getting a red marble? Write your answer a prese
enyata [817]
The probability of picking a red Marble is 5/9
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Janes age is 5 years less than 3 times her brothers age. Janes age is 11 minus her brothers age. How old is Jane?
ANEK [815]

You did not specify the brother's age, so I make a expression, <em>b</em> as the variable.

(3<em>b</em> + 5) - 11

Now do that with the brother age instead of the variable.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Imagine working with a younger sibling or student who is having trouble with the 9 times table. Create an algorithm to help the
Irina-Kira [14]
When 9 is multiplied by a number less than eleven, add 1 to the tens place and subtract 1 from the ones place.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
He equation 2x + 8 = 2(x + 5) has
Illusion [34]

Answer:

No solution.

Step-by-step explanation:

The equation 2x + 8 = 2(x + 5) has no solution  as we see if we simplify it:

2x + 8 = 2x + 10

2x - 2x = 10 -8

0 = 2 which is absurd.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A five pound bag of sugar costs $6.00 How much does a 15 pound bag cost?
    8·2 answers
  • A store gets a bucket of eggs for $16.20 and sells a dozen eggs for $3.50. If there are 450 eggs in the bucket, by what percent
    10·1 answer
  • What is the solution to this inequality 17+x is greater than or equal to 33
    14·2 answers
  • MARKING BRANLIEST HELP PLSSS!!!! d
    6·1 answer
  • A certain car in Canada can travel 15 kilometers per 1 liter of gasoline.How many miles per gallon is this.Round to the nearest
    5·1 answer
  • Would u rather earn a million dollars or get a penny doubled each day for one month 30 days? Explain
    14·1 answer
  • At a grocery store a 18 oz box of cereal costs $5.22. What is the price per ounce?
    13·2 answers
  • Kevin is 4 times as old as Daniel and is also 6 years older than Daniel. How old is Kevin?
    6·1 answer
  • What is 80 to the power 4
    15·1 answer
  • why are flowers a living thing ??? explain a long explanation ( 60 pionts answer it if u dont answer my questions u will get ban
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!