1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blsea [12.9K]
2 years ago
5

SMART PEOPLES HELP ME

Mathematics
1 answer:
enyata [817]2 years ago
8 0

Answer:

0

Step-by-step explanation:

There is no speckled section so it would be 0...

You might be interested in
Use the Pythagorean theorem to find y.
PilotLPTM [1.2K]

Answer:

19.1

Step-by-step explanation:

13²+14²=365

√365≈ 19.1

8 0
2 years ago
How much of earth's surface is cover by land? write your answer in scientific notation
sp2606 [1]


(5.1x10^8) - (3.61x10^8)

(5.1-3.61) x 10^8

1.49 x 10^8 = Final answer
7 0
3 years ago
Divided 80 by my number, and then added 13. The result was 93. What was my number?
igor_vitrenko [27]

The number is 6400.

We have given that,

divided 80 by my number, and then added 13.

<h3>What is the expression?</h3>

An expression or mathematical expression is a finite combination of symbols that is well-formed according to rules that depend on the context.

Suppose the number is x

\frac{x}{80}+13=93

Subtract  13  from both sides

\frac{x}{80}+13-13=93-13

\frac{x}{80}=80

Multiply both sides by 80

\\\frac{80x}{80}=80\cdot \:80

x=6400

Therefore the number is 6400.

To learn more about the number visit:

brainly.com/question/251701

#SPJ1

4 0
1 year ago
Which is the better buy a 3 pound ham for $5.70 or 5 pounds for $8.75
tekilochka [14]

Answer:

The larger ham is the better buy.

Step-by-step explanation:

In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.

5.70/3 = 1.90 per lb

8.75/5 = 1.75 per lb

Therefore the 5 pound of ham is a better buy.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I WILL MARK BRAINLIEST!
Luba_88 [7]

Answer:

1.true

2.false

3.false

4.true

5.true

6.false

Step-by-step explanation:

just graph it and look at it

7 0
2 years ago
Other questions:
  • The scale of a map is 1 cm: 12 km. Find the actual distance for 1.5 cm
    11·2 answers
  • How many 1/3 servings are available in 6 ounces
    7·1 answer
  • Nick's telephone company charges $0.07 per minute for weekend calls and $0.08 per minute for calls made on weekdays. This month
    14·1 answer
  • Point A is on a number line halfway between -17 and 5. Point B is halfway between point A and 0. What integer does the point B r
    9·1 answer
  • Tom buys a shirt for 22.00 plus 7% sales tax. His cousin buys a shirt for 18.00 plus sales tax. How much do tom and his cousin p
    12·2 answers
  • Perform the following food service calculation. Meat to be served = fish fillet Amount of stock = 86 lb. How many customers can
    11·2 answers
  • Solve the following equation : 7x/15-1=22
    10·2 answers
  • For the first football game of the season, 62732 fans attended. The number of fans at the second game was 469 morw than at the f
    6·2 answers
  • A student traded four pieces of chocolate pour seven pieces of hard candy at this rate how many pieces of chocolate could be tre
    7·1 answer
  • What is the image point of (-4, 2) after a translationm left 2 units and up 3 units?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!