1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
quester [9]
3 years ago
5

Baldwin paid $48 for 4 movie tickets. Each ticket costs the same amount. What was the cost of each movie ticket?

Mathematics
2 answers:
vredina [299]3 years ago
8 0

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

We want to find the unit rate for a movie ticket. To do this we have to divide the price by the number of tickets.

price/number of tickets

The price is $48 for 4 movie tickets

$48/4 tickets

48/4

Divide

12

The cost of each movie ticket is $12

KatRina [158]3 years ago
7 0

Answer:

12

Step-by-step explanation:

$48 divided by 4 movie tickets is $12 per ticket

You might be interested in
Help me please I pay anyone
Rudiy27
IF THOU KISS (NOT) me not it is the answer you’re welcome
4 0
2 years ago
6 Directions: Select the correct answer from each drop-down menu. Wei is writing out expressions from verbal descriptions. He wr
Eva8 [605]

Answer:

1-(n+6)                       (n+6)-1

Step-by-step

i just got it right on study island

8 0
2 years ago
What is the unit rate depicted in the graph?
Rina8888 [55]
Hi pupil here's your answer ::

____________________________

The unit rate depicted in the graph is must be
3 laps in 4 minutes . As we can see in the graph that the point meets at the 3 laps and 4 minutes so this option must be suitable for the above question.

____________________________

hope that it helps. . . . . .
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
EASY 7TH GRADE MATH 6 out of 8 dentists recommend crest toothpaste. In a group of 156 dentists, how many of them recommend crest
Novay_Z [31]

Answer:

117

Step-by-step explanation:

6/8 = ?/156

156/8 = 19.5

19.5 x 6 = 117

6/8 = 117/156

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%287%20-%208%29%20%5Ctimes%202%20%7B%7D%5E%7B2%7D%20" id="TexFormula1" title="(7 - 8) \times 2
Diano4ka-milaya [45]
Answer: -4
Work: 7-8 = -1 x 4
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following numbers can be expressed as repeating decimals? 3 over 7, 2 over 5, 3 over 4, 2 over 9
    9·2 answers
  • Zach has 3/4 hour to play video games. It takes him 1/12 hours to set up the system. Each round of his favorite game takes 1/6 h
    7·2 answers
  • 20)
    6·1 answer
  • Graph of a cubic polynomial that falls to the left and rises to the right with x intercepts negative 3, negative 1, and 3 Which
    10·2 answers
  • A trangle has a 30 angle and a 55angle .what is the other angle ?how do you know?​
    12·1 answer
  • Help .................................................
    7·2 answers
  • Find the following measure for this figure.<br> 3<br> The volume for this figure??
    8·1 answer
  • One number is five more than another. If their sum is increased by nine, the result is 60. Find the numbers.
    7·1 answer
  • HELP!!! pls with this question !
    13·1 answer
  • Math Help Part 3 (Please Help)
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!