Baldwin paid $48 for 4 movie tickets. Each ticket costs the same amount. What was the cost of each movie ticket?
2 answers:
Answer:
$12
Step-by-step explanation:
We want to find the unit rate for a movie ticket. To do this we have to divide the price by the number of tickets.
price/number of tickets
The price is $48 for 4 movie tickets
$48/4 tickets
48/4
Divide
12
The cost of each movie ticket is $12
Answer:
12
Step-by-step explanation:
$48 divided by 4 movie tickets is $12 per ticket
You might be interested in
5(n + 3) + 4n
5n + 15 + 4n Distributive property
5n + 4n = 9n Combine like terms
9n + 15 Final answer
Answer: 9n + 15
Answer:
x=8 or x=−8
Step-by-step explanation:
Answer:
196
Step-by-step explanation:
56*3.5=196
plz mark as brainliest
-15+6p= 10p+5
-15-5 = 10p-6p
-20 = 4p
P= -20/4
P= -5