1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksley [76]
3 years ago
10

Barbra bought 2 greetings cards at $1.50 each, 3 packages of wrapping paper at $2.29 each and 1 roll of ribbon for $1.45. How mu

ch did she spend altogether?
Mathematics
1 answer:
koban [17]3 years ago
3 0

Answer:

$11.32

Step-by-step explanation:

Greeting Cards = $1.5 x 2 = $3

Wrapping Paper = $2.29 x 3 =  $6.87

Ribbon = $1.45 x 1 = $1.45

So now we must add the totals to figure out how much money Barbra spent in total.

$3 + $6.87 + $1.45 = $11.32

You might be interested in
Yvette is considering taking out a loan with a principal of $16,200 from one of two banks. Bank F charges an interest rate of 5.
umka21 [38]
Hi there
First find the monthly payment of each offer to see which monthly payment is lower
The formula of the present value of annuity ordinary is
Pv=pmt [(1-(1+r/k)^(-kn))÷(r/k)]
Pv present value
PMT monthly payment
R interest rate
K compounded monthly 12
N time
Solve the formula for PMT
PMT=pv÷[(1-(1+r/k)^(-kn))÷(r/k)]

Bank F
PMT=16,200÷((1−(1+0.057÷12)^(
−12×8))÷(0.057÷12))
=210.53

Bank G
PMT=16,200÷((1−(1+0.062÷12)^(
−12×7))÷(0.062÷12))
=238.21

From the above the monthly payment of bank f is lower than the bank g
And since the lifetime of bank g is lower than bank f the answer is
b. Yvette should choose Bank F’s loan if she cares more about lower monthly payments, and she should choose Bank G’s loan if she cares more about the lowest lifetime cost.

Good luck!


6 0
3 years ago
Patrick spent a total of $29.82 for 14 paintbrushes, $31.84 for 16 drywall anchor screws, $27.15 for 12 light bulbs, and $36.54
Lelu [443]

Answer: Light bulbs.

Step-by-step explanation:

Paint Brushes: 29.82 ÷ 14 = $2.13 per brush.

Drywall Screws : 31.84 ÷ 16 = $1.99 per anchor screw.

Light Bulbs: 27.15 ÷ 12 = $2.26 per light bulb.

Sandpaper: 36.54 ÷ 18 = $2.06 per piece of sandpaper.

4 0
3 years ago
Given the equation and solution , find the missing coefficient.
Serggg [28]
-6x + 7 = 8x + A

let x = -4
-6(-4) + 7 = 8(-4) + A
24 + 7      = -32 + A
31 + 32    = -32 + 32 + A
63            = 0 + A
A = 63
6 0
3 years ago
Suppose you buy flour and cornmeal in bulk to make flour tortillas and corn tortillas. Flour costs $1.50 per pound and cornmeal
densk [106]
I don’t know I’m sorry but try google
6 0
3 years ago
Solve for the indicated variable.<br><br> y = mx + b for x<br><br> x=
kogti [31]

Answer:

y-b/m = x

Step-by-step explanation:

y = mx + b

~Subtract b to both sides

y - b = mx

~Divide m to both sides

y-b/m = x

Best of Luck!

3 0
4 years ago
Other questions:
  • if 1200 people go to the football match and 54% leave at half time, how many people are leftin the ground for the second half?
    13·1 answer
  • a company has decreased the weight of its boxes of macaroni by 8 %. if the new weight of the box is 15.1 ​ounces, what was the o
    8·2 answers
  • Which is the best estimate of the area of a triangle that has a base of 24.62 cm and a height of 8.33 cm?
    15·1 answer
  • What numbers multiply to equal -9 but add up to 12?
    11·1 answer
  • Find the circumference of the circle below. (Use 3.14 for Pi)
    10·2 answers
  • 2. A drinking glass is shaped like a cylinder, as shown below.
    5·1 answer
  • Help with 1 and 3 please........
    15·1 answer
  • Given M ,N find the value of x
    7·1 answer
  • Which of the playground’s features are more than 25 feet away from the swings? Choose the THREE correct answers.
    14·1 answer
  • Which ordered pair comes from the table?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!