1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
faltersainse [42]
2 years ago
12

Which is NOT a multiple of 15?

Mathematics
2 answers:
PilotLPTM [1.2K]2 years ago
5 0
I can’t see any answer choices so the multiples of 15 are: 15,30,45,60,75,90,105,120,135,150,165,180,195,210,225,240,255,270,285,300,315,330,345,360,375,390,405,420,435,450,465,480,495,510,525,540,555,570,585,600,615,630,645,660,675,690,705,720,735
So I guess anything but those numbers, hope this helps
hoa [83]2 years ago
4 0

Answer:

2, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16 and anything else after 16

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Writing to explain what are compatible numbers? What compatible numbers would you pick to estimate the diferrent of 777-248? Why
Sphinxa [80]
Compatible numbers are rounded numbers. the compatible number for 777 is 800 , and the compatible number for 248 is 200 because I rounded to the nearest hundreds place


I hope I helped you!!!!<3
8 0
2 years ago
75g of flour and 135 ml of milk are used to make 12 biscuits. How much flour is needed to make 30 biscuits?
Alik [6]
The answer is 187 1/2 cups. You have to divide 75 by 12 to get how much flour is in 1 biscuit and you multiply that by 30
3 0
3 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST AND 20 POINTS!Which of the following is the function represented by the graph?
lutik1710 [3]

Answer:

the answer is B or D

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A college bookstore charges $60 for a yearly membership. The first book is free with membership and any book after that costs $7
brilliants [131]

Answer:

The equation representing Total money spend being as a member is m = 60+7.6(b-1)

Step-by-step explanation:

Given:

Memberships charges = $60

Cost of 1 book = $7.60

Let number of books be 'b'.

We need to find Total money 'm' spend yearly on buying books after becoming member.

Now we know that 1 book is free for a member.

Total money spend 'm' will be equal to Sum Memberships charges  and Cost of 1 book multiplied by number of books bought yearly minus 1.

Framing in equation form we get;

m = 60+7.6(b-1)

Hence The equation representing Total money spend being as a member is m = 60+7.6(b-1)

5 0
3 years ago
Two circles have the same radius. Is the combined area of the two circles the same as the area of a circle with twice the radius
Dimas [21]
Ok so area=pir^2

2 circles with same area=2pir^2

circle with 2 times radius=pi(2r)^2=pi4r^2=4pir^2

is 2 circles with same area equal to circle with 2 times radius?
is 2pir^2=4pir^2?
is 2=4?
no


therfor the answer is no

it is because the radius is squaered so the doubled gets doubled makng it quadrupuled when the first one only gets doubled
8 0
3 years ago
Other questions:
  • 1. If you deposit $9200 into an account paying 7% annual interest
    9·1 answer
  • Many people now turn to the Internet to get information on health-related topics. A research article used Flesch reading ease sc
    12·1 answer
  • What would be the expression after distributing, 4(x+7)?
    13·2 answers
  • 22 gallons of gas cost $65.56. What is the unit rate for 1 gallon of gas?
    8·2 answers
  • using satellite technology the distance between two planes can be measured by keeping track of the angles between them and the d
    5·1 answer
  • (4,4) and (-2,-2) round to the nearest tenth
    7·1 answer
  • Plz help with math homework
    11·2 answers
  • If Mark 12 times older than his brother and his brother is 7 times younger how old his brother​
    8·1 answer
  • Debra borrowed 5,000 from a bank for 6 years and was charged simple interest. The total interest that she paid on the loan was 2
    10·2 answers
  • A family buys 5 airline tickets online. The family buys travel insurance that costs ​$17 per ticket. The total cost is ​$930. Le
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!