1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GarryVolchara [31]
3 years ago
7

Ready Ride is a trucking company. It provides local, short-haul, and long-haul services. It has developed the following three co

st pools.
Activity Cost Pool Cost Drivers Estimated Overhead Estimated Use
of Cost Driver per Activity
Loading and unloading Number of pieces $85,785 90,300
Travel Miles driven 468,000 585,000
Logistics Hours 65,520 3,120
Compute the activity-based overhead rates for each pool.
Activity Cost Pool Activity-Based overhead Rate
Loading and unloading per piece
Travel per mile
Logistics per hour
Determine the overhead allocated to Job XZ3275 which has 150 pieces, requires 200 miles of driving, and 0.75 hours of logistics.
Business
1 answer:
Sati [7]3 years ago
5 0

Answer:

Total allocation= $318.25

Explanation:

Giving the following information:

Loading and unloading: Number of pieces - $85,785 - 90,300

Travel: Miles driven - $468,000 - 585,000

Logistics: Hours - $65,520 - 3,120

Determine the overhead allocated to Job XZ3275 which has 150 pieces, requires 200 miles of driving, and 0.75 hours of logistics.

First, we need to calculate the estimated overhead rate for each activity:

Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Loading and unloading= 85,785/90,300= $0.95 per piece

Travel= 468,000/585,000= $0.8 per mile

Logistics= 65,520/3,120= $21 per hour

Finally, we can allocate overhead to Job XZ3275:

Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base

Loading and unloading= 0.95*150= $142.5

Travel= 0.8*200= $160

Logistics= 21*0.75= $15.75

Total allocation= $318.25

You might be interested in
3. Based on sales, what products do customers want? How accurately did the
PilotLPTM [1.2K]

Answer: Market survey

Explanation:

One of the ways to determine what customers want is my doing s survey. A survey would guide you through what they want. One of the ways to do this survey to get accurate answers is through questionnaire's, questionnaire's could be sent through mobile or advert or mails, asking what exactly what the customers want, from the feedback, the owner can predict accurately.

5 0
2 years ago
Community college credits never transfer to a 4 year institution
vampirchik [111]
False they can transfer credits
7 0
3 years ago
Select the items that describe how business investments can cause economic growth.
NikAS [45]
Investments can lead to more demand for goods. Investment means an increase in capital spending and is a component of Aggregate Demand (AD), if there is an increase in investment it will help to boost AD and therefore economic growth.
4 0
3 years ago
Nolte Co. has 4,800,000 shares of common stock outstanding on December 31, 2017. An additional 200,000 shares are issued on Apri
Artist 52 [7]

Answer:

3. 5,110,000 and 5,170,000

Explanation:

Number of shares to be used in computing basic earnings per share

= 4800000*12/12 + 200000*9/12 + 4800004/12

= 4800000 + 150000 + 160000

= 5,110,000

Number of shares to be used in computing dilute earnings per share

= 4800000*12/12 + 200000*9/12 + 4800004/12 + (6000000/1000)*40*3/12

= 4800000 + 150000 + 160000 + 60000

= 5,170,000

Therefore, The number of shares to be used in computing basic earnings per share and diluted earnings per share on December 31, 2018 is 5,110,000 and 5,170,000.

5 0
2 years ago
Suppose Joe is maximizing total utility within his budget constraint. If the price of the last pair of jeans purchased is $25 an
inessss [21]

Answer:

80 units

Explanation:

Given:

  • Price: $25 we have: 100 units
  • Price: $20, how many units to maximize the total utility

Let X is the number of units we need to find

As we know that, the law of equal-marginal utility a consumer spends his or her income among goods so that utilities receive from the amount spent is equal. So we use a simple rule of three:

$25    100 units of utility

$20      X

<=> 25X = 20*100

<=> X = 80 units

Hope it will find you well.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Olongapo sports corporation distributes two premium golf balls—flight dynamic and sure shot. monthly sales and the contribution
    6·1 answer
  • An organization that does not monitor feedback from its environment and make appropriate adjustments will fail due to
    14·1 answer
  • How much money has to be invested at 5.1% interest compounded continuously to have $17,000 after 14 years?
    5·1 answer
  • In the ____________ the elasticity of supply is perfectly inelastic (supply line is vertical) because no adjustments can be made
    7·1 answer
  • An example of a consumer would be a
    12·1 answer
  • Suppose that a chicken farm uses a nearby stream to dispose of the wastes released by its chickens. These wastes flow downstream
    11·1 answer
  • In the 2-factor, 2-good Heckscher-Ohlin model, the country with a relative abundance of ________ will have a production possibil
    13·1 answer
  • In 1974, the price of a first class postage stamp was 10 cents, a loaf of bread averaged 28 cents, gasoline was 53 cents per gal
    15·2 answers
  • Kearney Inc. has a factory with the following characteristics: direct labor of $82056, direct materials of $52432 fixed overhead
    11·1 answer
  • Developing a pricing structure that encourages customers to buy additional services that they don't need in order to obtain the
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!