1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
k0ka [10]
3 years ago
10

Each Saturday, a store reduces the price of any unsold item by

Mathematics
1 answer:
Maksim231197 [3]3 years ago
5 0

Answer:

8 dollars

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If 12 oranges cost $4.20, what is the unit price?
Tcecarenko [31]

Answer:

50.4

Step-by-step explanation:

4.20x12

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A Toffee costs 15% more than a mint costs & 80. What is the price of a Toffee​
Anestetic [448]

Answer:

the price of Toffee is 92

Step-by-step explanation:

first we have to find 15% of 80 which is

15/100 × 80= 12 than we add it with 80 because the toffee is 15% more than a mint and therefore we get 80+12=92

7 0
3 years ago
Plz help asap not very good @ math
Nikitich [7]

The function is going downward

Answer is D.

As x approaches negative infinity, the function approaches negative infinity.

3 0
3 years ago
Simply this term <br>5x+3y+5+4x+3y+y+8<br>​
valentina_108 [34]

Answer:

9x+7y+13

Step-by-step explanation:

5x+4x=9x

3y+3y+y=7y

5+8=13

3 0
3 years ago
Simplify.<br><br> x8 ÷ x4 · x2
miskamm [114]
<span>x^8 ÷ x^4 · x^2
= </span>x^4 · x^2
= x^6

hope it helps
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the surface area of the prism 2ft 1ft 3ft and 2.2ft
    12·1 answer
  • Simplify the expression8(5 plus w)
    11·1 answer
  • What is the measure of angle A?
    13·1 answer
  • a company’s stock was selling at $24 a share a month later it was selling at $30 a share what is the percent gain
    5·1 answer
  • Find the vertex of f(x) = 12 - 41 +3
    12·1 answer
  • Plane A has just 1 ton of fuel left and has requested plane B to refuel it. Plane B has 21 tons of fuel. Fuel transfer happens a
    11·2 answers
  • In the figure below, L || m. Find x.
    11·1 answer
  • Find the domain of the function in interval notation: f(x) =1/ x + 22​
    11·1 answer
  • If there are 4 quarters in one dollar, how many quarters are in five dollars
    6·2 answers
  • What is the value of the sum 4 + 9
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!