1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nika2105 [10]
3 years ago
9

Quick Computing Company produces

Mathematics
1 answer:
olganol [36]3 years ago
5 0

Answer:

c(x) = 2x^2 + 6x + 25

Completed question;

Quick Computing Company produces calculators. They have found that the cost, c(x), of making x calculators is a quadratic function in terms of x. The company also discovered that it costs $45 to produce 2 calculators, $81 to produce 4 calculators, and $285 to produce 10 calculators. Derive the function c(x).

Step-by-step explanation:

Given that;

the cost, c(x), of making x calculators is a quadratic function in terms of x.

c(x) = ax^2 + bx + c

Substituting the 3 case scenarios given;

it costs $45 to produce 2 calculators,

45 = a(2^2) + b(2) + c

45 = 4a + 2b +c .......1

$81 to produce 4 calculators,

81 = a(4^2) + b(4) + c

81 = 16a + 4b + c .......2

and $285 to produce 10 calculators.

285 = a(10^2) + b(10) + c

285 = 100a + 10b + c .......3

Solving the simultaneous equation;

Subtracting equation 1 from 2, we have;

36 = 12a + 2b ......4

Subtracting equation 1 from 3

240 = 96a + 8b .......5

Multiply equation 4 by 4

144 = 48a + 8b ......6

Subtracting equation 6 from 5, we have;

96 = 48a

a = 96/48

a = 2

Substituting a = 2 into equation 4;

36 = 12(2) + 2b

36 = 24 + 2b

2b = 36-24 = 12

b = 12/2 = 6

b = 6

Substituting a and b into equation 1;

45 = 4(2) + 2(6) +c

45 = 8 + 12 + c

c = 45 - (8+12)

c = 25

Since a = 2 , b = 6 and c = 25, the quadratic equation for c(x) is ;

c(x) = ax^2 + bx + c

c(x) = 2x^2 + 6x + 25

You might be interested in
C is between B and D <br> BC = 8x +13<br> CD= 12x -73<br> BD =320 <br> find the value of x
pentagon [3]

Answer:

..

...

Step-by-step explanation:

..

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
John works Monday to Friday. He buys his lunch on his way to work. Each day John buys a sandwich, a bottle of water and a bag of
kipiarov [429]

Complete question

Shop A _________________ shop B £3

Any sandwich - £2.85 ___ sandwich, water crisp

A bottle of water - 60p

A bag of crisp - 85p

Answer:

£6.50, John is incorrect

Step-by-step explanation:

Number of working days = 5 = number of days meal is purchased

Total cost per meal, shop A :

£(2.85 + 0.60 + 0.85) = £4.3

Total cost for the week = 4.3 * 5 = £21.50

Total cost per meal cost Shop B = £3

Total cost for the week = 3 * 5 = £15

Difference :

£21.50 - £15 = £6.50

Hence, Amount John saves by buying from shop B is £6.50

Numbe

4 0
2 years ago
The sum of 4 and x is greater than 6, what is the inquality?
LuckyWell [14K]
The inequality is :

4 + x > 6
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Angle ABC measures 140°. Angle DBC bisects ∠ABC. Angle EBC bisects ∠DBC. What is the measure of ∠EBC?
Brrunno [24]

Answer:

\angle{EBC}=35\textdegree

An angle bisector divides the angle measure into two equal parts. In triangle ABC, B is the point at which the angle lies.

Step-by-step explanation:

Picture segment BD drawn from point B of tri.ABC where it connects to segment AC, creating point D. Now picture E drawn on the newly created segment DC where it connects to point B and down to point C. Here's a drawing to better show this:

It's bisecting the bisected angle ABC. So, 140/2 = 70, and 70/2 = 35.

5 0
2 years ago
PLEASE HELP!!! PRE CAL!!!
kipiarov [429]
Please help my latest question

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify.<br><br> 2x5 - 6x2 + 4x4y<br> -------------------------<br> 2x
    7·1 answer
  • A bar graphs shows that sports books received 9 votes. If the scale is 0 to 20 by twos , where should the bar end for the sports
    14·1 answer
  • Out of a food critic, social worker, radio DJ, and a computer game designer which career would you most likely apply concepts fr
    7·2 answers
  • Tanisha spends $20.90 on 9.5 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?
    10·1 answer
  • What is the missing value in the table of equivalent ratios? 1 12 2 24 3 36 4 48 5 ?
    14·1 answer
  • In a certain constituency, there are 8 500 voters and
    13·2 answers
  • Plzzzzzzzzzzzzzzzzzz help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    10·2 answers
  • Help please! I beg you​
    7·1 answer
  • Can someone tell me the answer to this???
    9·1 answer
  • Kirsty is making a fruit drink for 9 people. How many oranges does she use?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!