1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hoochie [10]
3 years ago
14

Which graph represents the solution to the given system? y = –4x + 4 y = 1/2 x – 2

Mathematics
1 answer:
Fittoniya [83]3 years ago
6 0

Answer: The solution is (4/3,-4/3)  I solve it one paper very confident.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
21. Andre grew a plant for a science experiment. At the end of his
kotegsom [21]

Answer:

he answer is 140 minutes to plant 14 saplings.

Step-by-step explanation:

30 divided by 3=10

so it takes 10 minutes to plant one sapling.

10x14=140 so this is how you get your answer. im 99% sure

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
At a putt putt course there are 50 yellow golf balls, 45 red golf balls, and 65 blue golf balls. What ratio compares the number
oksian1 [2.3K]
Blue balls : Total number.

Total number of balls = 50 + 45 + 65 = 160

Blue balls : Total number.

= 65: 160    Divide both by 5.
= 13 : 32

= 13/32.    That is the ratio.

6 0
3 years ago
You are offered a 30--day trial period at your dream job. However, the owner of the company is a little unusual so the pay optio
S_A_V [24]

Answer:

The question is not complete but from the flow of thought, the question seems to be about what your choice will be between option 1 and option 2.

The correct answer is

option 2

Step-by-step explanation:

The question is asking you to choose an option that pays more after 30 days. In other to determine the more beneficial option, we will compare both options and select the one that pays more. This is done as follows:

option 1: $60,000 per day, after 30 days =

60,000 × 30 = $1,800,000

option 2 = $5,368,709.12 after 30 days

From the total amounts after 30 days of the two options listed above, option 2 is higher than option 1 by $3,568,709. Therefore, option 2 is a better choice.

4 0
3 years ago
A 12-pack of soda costs $6.30 what is the cost per can
Naddika [18.5K]
6.30 dollars / 12 sodas = $0.525 cents each soda
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP PLS ASAP
Ainat [17]

Answer:

1subtraction 2division

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the missing length+ Work?
    14·1 answer
  • 6.3r < -45.36 which graph shows the correct soultion
    7·1 answer
  • Which set represent a pythagorean triple?
    5·2 answers
  • is a whole number with 4 digits always greater than or less than a whole number with 3 digits explain
    7·1 answer
  • every sixth visitor to an animal shelter gets a free animal calendar every twentieth visitor gets a free animal toy. Which visit
    14·1 answer
  • Plz answer for BIG points?
    5·1 answer
  • Hey help me out please?
    9·1 answer
  • Kylie fell asleep 34% of the way through the trip. If kylie fell asleep after they had traveled 306 miles what wasthe total leng
    11·1 answer
  • Can someone help me with this one?
    9·2 answers
  • Help help help help help
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!