1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sphinxa [80]
3 years ago
14

Which inequality is true?

Mathematics
2 answers:
TiliK225 [7]3 years ago
6 0

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

Round pi to 3.14 to get a rough estimate.

6 - 3.14 > 3 FALSE

3.14 + 3 < 6 FALSE

8 * 3.14 > 24 TRUE

12 ÷ 3.14 > 4 FALSE

nydimaria [60]3 years ago
4 0
The answer is C , I got the same solution
You might be interested in
Which property of real numbers is shown below?<br><br> -6 + 6 = 0
Aneli [31]

Answer:

Additive inverse property

Step-by-step explanation:

When you add opposites you get 0.

Another word for opposites is additive inverses.

This is the additive inverse property.

It says when you do -a+a or a+(-a) you get 0 for any number a.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What are the lengths of line segments AB and BC
jasenka [17]
I need more information
4 0
3 years ago
Ralph is an electrician. He charges an initial fee of $26, plus $31 per hour. If Ralph earned $119 on a job, how long did the jo
lubasha [3.4K]


3 hours

You can turn this into an equation:

F = 26 + 31t
Where F is the money Ralph earned, and t is the number of hours he worked.

Plugging in the 119 for F, we get
119 = 26 + 31t

93 = 31t

3 = t

5 0
3 years ago
Sjsbwjsjehgshdisiwhbdbfjsiwjwb dvdhdiejbef
Alika [10]

Answer:

x =52

Step-by-step explanation:

bith angels together make 180° so 180-128=52

8 0
3 years ago
What is the difference between a right, acute, and obtuse triangle?
kakasveta [241]

A right triangle has one angle that's 90° and a corner that looks like an L. Obtuse triangles have one angle that's greater than 90°. In acute triangles, all the angles are less than 90°.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A jar of jelly that weighs 4.25 Oz cost $2.89 what is the cost of 1 oz of jelly
    10·1 answer
  • You buy a Lily and an African violet on the same day.You are instructed to water the Lily every fourth day and water the voilet
    6·1 answer
  • Robert earns $300 every week. What equation shows the relationship between salary per week (s), number of weeks worked (w), and
    9·1 answer
  • Can someone please help me ?!
    15·1 answer
  • What’s GD<br> Answers<br> a. 20<br> b. 3<br> c. 15<br> d. 12
    5·1 answer
  • In a right triangle, the length of one leg is 4 units. The length of the other leg is 10 units. What is the length of the hypote
    14·1 answer
  • Answer, please. I need help.
    7·2 answers
  • PLEASE ASNWER ILL GIVE YOU BRAINLIEST
    10·2 answers
  • Pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeee help
    14·1 answer
  • ‼️can anyone help me with the question that says "meaning of slope" PLEASE, I NEED THIS FOR TOMORROW❗
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!