1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erastova [34]
3 years ago
15

Describe the graph of y+3x^2 and compare it with the graph of y=x^2

Mathematics
1 answer:
MatroZZZ [7]3 years ago
4 0

Answer:

y = 3x^2 is compressed by 3.

As y = x^2 is the parent graph, you can see how big a difference 3 makes.

Hope this helps!

(Red: y = 3x^2)

(Blue: y = x^2)

You might be interested in
Create a rule to find the nth term. <br> 4096, 2048, 1024, ...
ella [17]

Answer:

n=4096+(n-1)*-2048

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
a point is plotted on a number line at -4.8. a second point is plotted at 6.3 what is the length of the line segment joining the
Afina-wow [57]

Answer:

11.1

Step-by-step explanation:

i just did the math and that came out

6 0
3 years ago
What is the diameter of a hemisphere with a volume of 651 m^3, to the nearest tenth<br> of a meter?
Sphinxa [80]

Answer: 13.5 m, hope this helps :)

5 0
3 years ago
find the volume of the figure please.
snow_tiger [21]
To find the volume, you multiply length times width times the height
6 0
3 years ago
How many 2/3 of a foot in 18,491 feet? pls help!!!!!!
Lerok [7]

Answer:

27,736.5

Step-by-step explanation:

18,491 / (2/3)

When dividing by a fraction

flip it over and multiply

18,491 * 3/2

55,473/2

27,736.5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (1 point) In an experiment, a ball is drawn from an urn containing 8 orange balls and 12 yellow balls. If the ball is orange, th
    6·1 answer
  • Sean has a bag containing x green marbles and two bags containing y blue marbles. He adds 15 marbles to the bag of green marbles
    10·1 answer
  • I William page $54 for three cases of gum if each case of case has 24 packs what is the cost per pack of gum
    15·1 answer
  • Write as a decimal plzzzzzz thanks
    7·1 answer
  • The function f(x) = 1.50x – 30 gives the amount of money Amelia has to spend each week for x school lunches, after taking money
    14·1 answer
  • Question Help
    5·1 answer
  • Next
    10·1 answer
  • lame 《 Solve &amp; Share A flash drive costs $24, including tax. A customer purchases 3 flash drives and pays the cashier $80. H
    15·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point (- 2, 0) and has a slope of ? 5/2 ?​
    10·1 answer
  • Scores on an exam follow an approximately normal distribution with a mean of 76. 4 and a standard deviation of 6. 1 points. What
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!