1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bumek [7]
3 years ago
7

12 is 3/4 of what number

Mathematics
2 answers:
Alexus [3.1K]3 years ago
6 0

Answer:

16

Step-by-step explanation:

You need to divide by the top and multiply by the bottom.

12 divided by 3 is 4, and 4 times 4 is 16.

astra-53 [7]3 years ago
5 0

Answer:

16

Step-by-step explanation:

4 x 4 =16

You might be interested in
Lenore pays $10.08 for 3.2 pounds of flour. What is the price per pound of the flour?
Arlecino [84]

Answer:

3.15

Step-by-step explanation:

10.08 / 3.2 = 3.15

7 0
3 years ago
Wire 337,060 in expanded form using exponents
Marrrta [24]
3x10^5
+3x10^4
+7x10^3
+0x10^2
+6x10^1
+0x10^0
4 0
3 years ago
Gareth has $2,000 to invest. Putting the money in a savings account at his local bank will earn him 2.2% annual interest and giv
solniwko [45]
Gareth must withdraw a total of 17 times in one year to make the local savings account more worth it than online. In the online account, Gareth makes 94 per year, if he withdraws 17 times, he gets a total fee of 51 (17 x 3). 94-51 is 43 which is lower than the interest of the local account (44).
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE ANSWER
irga5000 [103]

the answer would be 5% because 56 is 20% of 280 and thats 4 years so you divide by 4 which gets you 5%.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to cancel my account.
stira [4]

Answer:

just log out

Step-by-step explanation:

its simple.reAlly,

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • there are 3 consecutive even integers .if twice the first integer added to the third is 268,222, find all three integers
    14·1 answer
  • HELP MEH! I WILL MARK THE BEST ANSWER BRAINLIEST!
    13·1 answer
  • Convert 16/20 into a percentage
    15·2 answers
  • Lexi had 300 apples in her basket to sell if she dropped 122 apples on the ground she can't use them and sell them, and then aft
    11·1 answer
  • before unlimited talk and text, bonnie used to pay $40 per month for her cell service, plus $0.10 for each text message she sen.
    14·1 answer
  • A school has 3400 students. They conduct a random sample of 124 students and find that 38 of them hate the school.
    9·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • Write an equation for the graph shown
    12·1 answer
  • What terms can be combined with 3a? Select all that apply.
    15·2 answers
  • Is shape I similar to shape II? Why or why not?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!